Kontynuując nasz cykl „Klimatyczne Boże Narodzenie”, znowu zapraszamy Cię do salonu. W końcu to w nim zbieracie się na rodzinne spotkania wigilijne i świąteczne, to tu toczy się Wasze życie rodzinne. I zapewne właśnie w salonie macie zamiar obejrzeć w najbliższe święta „Kevina samego w domu” lub „Krainę Lodu”. Sama przyznasz, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. To moment, kiedy możesz zapomnieć o codziennych troskach i chociaż na chwilę powrócić myślami do lat dzieciństwa i kojarzącej się z nimi beztroski.
Wiesz, co jest najlepsze w Bożym Narodzeniu? Możesz bezkarnie udekorować dom na święta tymi wszystkimi motywami, które na co dzień wydają się zbyt słodkie, zbyt przerysowane lub po prostu infantylne albo lekko kiczowate. Dzisiaj postanowiliśmy zabrać Twoją rodzinę do świata dziecięcych zabawek, kojarzących się z Bożym Narodzeniem. I uwaga, będziemy namawiali Cię, byś wykorzystała je do udekorowania bożonarodzeniowego salonu. Zabierz swoich bliskich w retro podróż do czasów, kiedy dekoracje na Boże Narodzenie kipiały kolorami i były owiane mgiełką dziecięcego zachwytu. Ho, ho, ho, zaczynajmy!
Gnomy, skrzaty, trolle i towarzyszące im renifery
Gnomy, trolle i skrzaty to typowo skandynawski motyw dekoracji na Boże Narodzenie. Są tak pełne wdzięku, że szybko wywędrowały z duńskich, islandzkich i norweskich domów i – jak to trolle – zapanowały nad bożonarodzeniowymi wnętrzami. Od kilku lat różne figurki skrzatów i gnomów, ubranych w świąteczne stroje, można kupić niemal wszędzie, więc nie wahaj się ozdobić nimi swojego salonu! Uwaga – podobno trolle i skrzaty ustawione w kąciku pomieszczenia wprowadzają do domu dobrą energię. Nie zaszkodzi spróbować, prawda?
Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób trolle i skrzaty przywędrowały taki kawał drogi z rodzimej Skandynawii, to odpowiedź jest prosta: pomogły im renifery. To właśnie dekoracyjne figurki reniferów są nieodłącznymi towarzyszami filcowych skrzatów. Cokolwiek by się nie działo, dobrze, abyś miała w salonie przynajmniej jedną figurkę renifera. Wybierz modele w maksymalnie skandynawskim stylu, wykonane z bielonego drewna albo zaszalej i postaw na parapecie lub gzymsie kominka figurkę renifera z błyszczącego metalu – dopasuje się do stylu industrialnego lub glamour i będzie przyciągał wzrok Twoich świątecznych gości.
Przytulne, bożonarodzeniowe tekstylia, które tworzą klimat
Jaką kolorystykę mają bożonarodzeniowe tekstylia? Z reguły jest to czerwień i biel, połączona ze stonowaną zielenią. To mieszanka, która może nie pasować do każdego wnętrza, jednak Boże Narodzenie to szczególny czas. W tym okresie złamanie zasad kolorystycznych, obowiązujących w Twoim salonie, jest wskazane, możesz zatem kupić wszystkie pledy w renifery i skandynawskie gwiazdki, jakie tylko wpadną Ci w oko. Pozwól poduszkom z wesołymi Mikołajami piętrzyć się na kanapie, ozdób gzyms kominka lub balustradę proporczykami ze świątecznymi motywami albo skarpetami, w których można zostawiać drobne prezenty.
Pamiętaj, że Gwiazdka rządzi się specjalnymi prawami, więc możesz bezkarnie zestawiać pledy i koce we wzory choinek z wykwintnymi tekstyliami, wykonanymi z wełny alpak lub merynosów. Nikt nie zarzuci Ci złego gustu, gdy gruby, designerski koc ułożysz obok poduszki, obleczonej lnianą poszewką z zabawnym, świątecznym hasłem. W Boże Narodzenie możesz robić wszystko, co sprawi Ci radość!
Dekoracje świąteczne z czasów Twojego dzieciństwa
Nie wszystko da się kupić, są bowiem rzeczy, które zawierają w sobie taką dawkę wspomnień z Twojego dzieciństwa, których nie znajdziesz w żadnym nowym przedmiocie. Być może gdzieś w piwnicy lub w zakamarkach szafy leżą zachomikowane zabawki i przedmioty z lat Twojego dzieciństwa, których co prawda nie używasz, ale nie potrafisz ich także wyrzucić. Boże Narodzenie to dobry czas, być przejrzała zawartość starej szafy i sprawdziła, czy nie znajdziesz w niej starego, drewnianego konika na biegunach w stylu brocante albo pary łyżew. Niemal każdy w dzieciństwie miał przynajmniej jedną kulę pełną śniegu, która po potrząśnięciu zasypywała zamknięte w niej miniaturowe krajobrazy płatkami śnieżnego puchu.
Wyjmij te przedmioty i spróbuj stworzyć z nich dekoracyjna aranżacje w stylu vintage – ustaw konika na biegunach obok choinki, rzuć od niechcenia parę łyżew, a z sanek stwórz wygodną półeczkę pod choinką, na której święty Mikołaj może pozostawić prezenty. Uwaga – sanki w domu mogą kusić Twoje dzieci do zabawy nimi, więc bądź przezorna i podklej płozy paskami z filcu, co zabezpieczy drewnianą podłogę przed zarysowaniem.
Wioska bożonarodzeniowa, czyli klimatyczne lampiony w kształcie domków
Na koniec detal, który świetnie rozświetli świętowanie Bożego Narodzenia i doda Twojemu domowi niezwykłego klimatu. To… świąteczna wioska. Pierwsze świąteczne domki, ustawiane we wnętrzach, powstawały z ciasta piernikowego. Do dziś domki z pierników to bardzo popularne dekoracje, jednak coraz częściej ich miejsce zajmują ozdoby, które można wykorzystywać przez wiele lat i nie grozi im pokruszenie. Dekoracyjne domki-lampiony, bo o nich myślimy, to znakomity sposób na zaaranżowanie w Twoim salonie magicznego miejsca, które rozświetlisz przytulnym światłem świec.
Jakie lampiony będą najlepsze do stworzenia świątecznego klimatu? Lampiony-domki wykonane z metalu lub z ceramiki to pewność, że te dekoracje będą towarzyszyły Twojej rodzinie przez wiele lat. Możesz kupić lampiony w kilku wielkościach, tak, by ustawione na półce poszczególne domki tworzyły malowniczy klimat. Dodajcie do nich girlandy z gałązek sosnowych, dorzućcie kilkanaście drobnych dekoracji i posypcie całość garstką sztucznego śniegu. Być może obawiasz się, czy świece i taka ilość dekoracji wokół to dobry pomysł. Zamiast świec możesz wykorzystać lampki LED, które wstawia się do lampionów i latarenek w zastępstwie źródła prawdziwego ognia. Jeżeli masz małe dzieci, to zapewniamy Cię, że wspólne rozstawianie świątecznej wioski, pełnej światełek i pięknych dekoracji, stanie się dla nich najmilszym, bożonarodzeniowym wspomnieniem. To prezent dla Twoich bliskich, którego nie kupisz za żadne pieniądze!
Co o tym myślisz?