Na pewno zauważyłaś, że często wspominamy o stylu industrialnym. Dlatego dzisiaj przyszedł czas, abyśmy opowiedzieli Ci o nim nieco więcej. Styl industrialny, zwany także loftowym, narodził się w latach 60. XX wieku, kiedy zaczęto adaptować wnętrza starych fabryk i zakładów przemysłowych na mieszkania. Dzisiaj apartamenty w stylu loft kojarzą się głównie z zamożnością – zamieszkują w nich architekci i artyści, jednak początki stylu industrialnego były dość dramatyczne. Z tego typu pomieszczeń korzystali głównie rozmaitej maści outsiderzy, niepokorne duchy i… bezrobotni.
Lofty, czyli opuszczone pomieszczenia zaadaptowane na mieszkania
Charakterystyczne dla stylu industrialnego detale – metalowe lampy i meble, surowa cegła i betonowe podłogi wywodzą się ze stylu, w jakim kiedyś budowano fabryki. Dziś uchodzą one za wyjątkowo atrakcyjne, jednak ich zaadaptowanie do stylu loft wynikało z biedy. Ówcześni mieszkańcy postindustrialnych wnętrz nie zawracali sobie głowy remontami, wystrojem oraz dekorowaniem pomieszczeń. Oni po prostu zaadaptowali do użytku to, co znaleźli we wnętrzach opuszczonych fabryk – maszyny produkcyjne, zwoje drutu, metalowe, ciężkie szafki i piecyki. To musiało wystarczyć za całą aranżację.
Z biegiem lat dzielnice przemysłowe, w których mieściły się lofty, zaczęły zyskiwać na popularności. Mieszkanie tam stało się wyjątkowo modne i do byłych fabryk zaczęli sprowadzać się zdecydowanie bardziej zamożni lokatorzy. Lofty stawały się pracowniami wziętych malarzy, salami prób dla znanych zespołów muzycznych, coraz częściej swoją uwagę na postindustrialne wnętrza kierowali też projektanci mody i architekci. To za sprawą tych ostatnich mieszkania w stylu industrialnym stały się nie tylko bardzo modne, ale i wyjątkowo komfortowe, gdyż potrafili oni wprowadzić w niezbędne przeróbki.
Wnętrze w stylu industrialnym – kilka niezbędnych punktów na Twojej liście
Mieszkanie w stylu loft to kilka niezbędnych punktów. Po pierwsze: prostota i minimalizm. Mimo upływu lat i zmiany zasobności portfeli mieszkańców wnętrz, w stylu loft nadal obowiązują czerwone, odkryte cegły i betonowe ściany oraz podłoga. Oczywiście wszystkie te elementy są odświeżone, często wyrównane, jednak ich surowość nadal dominuje w loftowych wnętrzach, nadając akcent przewodni pozostałym dodatkom.
We wnętrzach industrialnych do dobrego tonu należy eksponowanie elementów konstrukcyjnych i instalacji. Wsporniki, belki stropowe są odsłonięte i podkreślone, stanowiąc przyciągający wzrok detal. Także instalacja elektryczna i kanalizacyjna tworzą skomplikowaną, ale zachwycającą plątaninę, podkreślając surowość ścian. W podkreśleniu wystroju swój udział mają oryginalne, tknięte zębem czasu elementy, które pochodzą ze starych maszyn. Podstawę stołów stanowią nogi nieużywanych maszyn przemysłowych, ze starych lamp tworzone są żyrandole oraz kinkiety, a odnowione, metalowe regały to nie tylko modne dodatki, ale i sposób na przechowywanie oraz przedmiot pożądania wielu kolekcjonerów.
Dodatki w stylu loft – industrialne lampy i stare plakaty
Mieszkanie w stylu loft nie może obejść się bez odpowiednich dodatków. Lampy industrialne, metalowe tabliczki i stare plakaty to surowe dodatki, które tworzą we wnętrzu unikalną aranżację. Nie każdy ma to szczęście, że w jego ręce trafia oryginalny dodatek lub część maszyny, którą można przerobić na piękny i funkcjonalny mebel lub dodatek do loftowego wnętrza. Znaleziono jednak na to sposób i zaczęto produkować umeblowanie ze specjalnie postarzanego drewna, wyglądającego, jakby było użytkowane przez wiele dziesięcioleci. Także stalowe, aluminiowe i miedziane lampy obecnie rzadko kiedy pochodzą z oryginalnych elementów wystroju dawnych fabryk. Produkuje się je masowo, nadając im od razu postarzany, lekko patynowany wygląd.
Wnętrze w stylu industrialnym nieodłącznie kojarzy się z odkrytą, surową cegłą lub betonem oraz… starymi tabliczkami, wiszącymi w fabrycznych wnętrzach. Oryginalne informowały o przestrzeganiu zasad BHP lub przestrzegały przed wypadkami przy pracy, teraz na szczęście możesz kupić sobie podobną ozdobę ściany z zabawnym napisem lub grafiką znanego artysty.
Połącz ogrodowe meble aluminiowe ze stylowym wnętrzem industrialnym
A teraz coś specjalnie dla Ciebie. Niedawno opowiadaliśmy o modnych meblach do ogrodu na bieżący rok oraz namawialiśmy Cię, abyś niektóre z mebli na taras ustawiła właśnie w domu. I tu wiadomość, która być może Cię ucieszy. Najmodniejsze meble ogrodowe z aluminium, ozdobione wyjątkową plecionką z lin lub innych tekstyliów, doskonale wpisują się w styl industrialny. Aluminiowe krzesła z plecionką, ustawione wokół rodzinnego, aluminiowego stołu, mogą służyć nie tylko na zewnątrz, stanowiąc umeblowanie tarasu, ale także stworzysz z nich funkcjonalną jadalnię we wnętrzu w stylu loft.
Co ważne – jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie ogrodowych mebli aluminiowych z plecionką w aranżacji w stylu industrialnym, dodasz jej lekkości oraz odrobinę ocieplenia. Styl industrialny zazwyczaj nie kładzie zbyt dużego nacisku na uzupełnianie go tekstyliami, więc oparcia i podłokietniki krzeseł aluminiowych, ozdobione fikuśną plecionką z liny, odczarują nieco chłodne i industrialne wnętrze. Mamy nadzieję, że ten pomysł Ci się spodobał i już szykujesz się do zakupu idealnych krzesełek z aluminium 😉
Co o tym myślisz?