Nawet jeśli w związku z COVID-owymi obostrzeniami sadzenie drzew wspólnie z innymi w Dniu Ziemi nie jest możliwe, pomyśl, jak sama będziesz go świętować. A może urządź własny ogród japoński? Elementy i zasady kompozycji obowiązujące w tym stylu najbliższe są Ziemi i naturze. Wykorzystaj np. kamienie, żwir, tylko kilka ozdób do ogrodu japońskiego, by przestrzeń nabrała japońskiej subtelności. Oczywiście ten styl wybierz pod warunkiem że kochasz prostotę ogrodów oraz minimalizm z nutą ekologii we wnętrzach.
Woda i kamienie w ogrodzie japońskim – dary Ziemi
Zastanawiasz się pewnie, jak założyć ogród japoński, by wyglądał jak najbardziej naturalnie. Podstawową zasadą w aranżacji takiej przydomowej przestrzeni są brak symetrii i prostota, a także elegancja. Masz wrażenie, jakby nie tknęła go ludzka ręka. Jak to osiągnąć? Urządzając go, pamiętaj o najbardziej charakterystycznych dla Ziemi elementach: wodzie i kamieniu (najlepiej pokrytym mchem). Pomyśl o zieleni i akcentach w postaci kolorowych roślin. Piasek i żwir też mają swoją symbolikę w kulturze orientalnej.
Woda w ogrodzie japońskim wprowadza ruch oraz życie. Symbolizuje przemijanie i odradzanie. Jej szum uspokaja i sprzyja przemyśleniom. Dlatego jeśli masz dużo miejsca, pomyśl o oczkach wodnych lub strumykach i wodospadach. Woda łączy się z kamieniem jak przeciwieństwa jin-jang. Wylewa się z kamiennych otworów do kamiennych mis. Kamienie o nieregularnych kształtach możesz też ułożyć w stawie lub oczku. Ich naturalne bryły symbolizują samą Ziemię oraz niezmienność przyrody. Najlepiej, gdybyś z tego surowca zbudowała krętą ścieżkę lub wysypała ją jasnym żwirem. Jeśli planujesz ich więcej, pamiętaj, aby się nie przecinały. Zgodnie z zasadą asymetrii mogą biec w różnych kierunkach, wprowadzać jak w życiu – nieprzewidywalność.
Zastanawiasz się pewnie, po co tyle zabiegów, choć nie ma być widać tu Twojej ciężkiej pracy? Japończycy wierzą, że tylko w harmonijnej, naturalnej przestrzeni można odzyskać spokój i prawdziwie się zrelaksować. I jeśli brak w Twoim otoczeniu przepychu, bliskie są Ci stonowane barwy, to z pewnością sięgniesz po projekt ogrodu japońskiego. Zwróć uwagę, by nie kopiować orientalnej konwencji, tylko się nią inspirować. To miejsce powinno wyrażać Twój styl życia i Twoją kreatywność.
Ogródek w stylu japońskim – stwórz swoją małą oazę spokoju
Zaskoczy Cię z pewnością informacja, że na niewielkiej powierzchni przy domu lub na balkonie też urządza się małe ogrody japońskie. Przecież mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni sami często żyją na niedużym metrażu. Liczy się pomysłowość i dobry plan. Możesz po prostu wydzielić niewielki fragment posesji, jakiś zaułek między garażem a domem, gdzie nie dociera słońce. Posadź tu efektowne gatunki roślin japońskich, które nie potrzebują bezpośrednich promieni, np. funkię ogrodową czy azalię.
Przyjrzyj się dokładnie ukształtowaniu terenu wokół domu. Zgodnie z zasadami kompozycji powinnaś wykorzystać naturalną rzeźbę podłoża. Na nierównościach i pagórkach możesz stworzyć najbardziej dziewiczy ogródek w stylu tsukiyama. Właśnie pagórki i nieregularne kamienie symbolizują w japońskim krajobrazie góry. Zgadujemy, że nie masz miejsca na staw i oczka. Proponujemy Ci więc inne rozwiązanie: kamienna misa i bambusowa tyczka przelewająca wodę. Wysypany jasnym żwirem fragment terenu świetnie będzie imitował oczko wodne.
Na części swojej małej przestrzeni wykreuj górski skalisty krajobraz. Wybierz płaski teren, najlepiej tam, gdzie rośliny niechętnie rosną. Wysyp żwirem oraz piaskiem wybrany fragment. Zagrab dokładnie i ułóż kamienie. Możesz je zastąpić szarym granitem. Właśnie stworzyłaś swój miniogódek zen – karesansui (suchy ogród), jeden z najbardziej popularnych stylów w małym ogrodzie japońskim. Żwir naśladuje morze, kamienie udają wyspy, a piasek – fale. W swoim małym ogrodzie japońskim nie zmieścisz mostków i sztucznych wysp z azaliami rodem z ogrodu kaiyu-shiki, ale stworzysz Twoją wymarzoną oazę spokoju, swój prywatny kurort.
Rośliny do ogrodu japońskiego – barwy czterech pór roku
Wyobraź sobie, że siedzisz w salonie i spoglądasz przez okno. Co widzisz? Swój ogród w całej okazałości. Japończycy traktują go jako dzieło sztuki – obraz, na który patrzysz z wnętrza domu. Dlatego tak ważne są stonowane barwy krzewów i kwiatów japońskich, a także drzew.
Tło dla nielicznych kolorów stanowią różne odcienie zieleni: trawy i liści drzew. Pamiętaj o wszechobecnym minimalizmie. Elementem dekoracyjnym może być tylko jedna wyrazista roślina: krzew magnolii lub pierzasta czerwona korona klonu palmowego. Zwróć uwagę, żeby kwiaty posadzić w wybranych punktach ogrodu. Powinny stanowić barwne palmy wyróżniające się na tle zielni.
Jak się domyślasz, roślinom w japońskiej sztuce ogrodniczej też przypisuje się symboliczne znaczenie. Dominują biel i pastelowe barwy różu, fioletu, ale również bardziej wyraziste czerwienie i mocny róż. Wiele kwiatów japońskich to nasze rodzime gatunki powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych. Nie musisz wcale kupować bardzo drogich okazów typowo japońskich. Wystarczą polskie astry, piwonie albo chryzantemy. Wśród krzewów japońskich dobrze się prezentują zadomowione w naszym klimacie azalie japońskie (różaneczniki) czy magnolie. Każdej z pór roku dedykowane są jakieś rośliny kwitnące. Wiosnę symbolizują np. kamelie i azalie. Letnie miesiące mają się kojarzyć z trzykrotkami. Natomiast wspomniane już klony palmowe to nieodłączny element japońskiego jesiennego pejzażu. Jak sama widzisz, wiele roślin i bylin do ogrodu japońskiego jest dostępnych, np. irysy czy zawilce. Powszechne są rozłożyste bambusy okrywowe i mchy porastające kamienie.
Pamiętaj też, że zimą ogród japoński żyje w pełni. Roślin wiecznie zielonych jako symbolu długowieczności nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie. Posadź popularne bukszpany, ostrokrzewy czy czarną sosnę.
Akcesoria do ogrodu japońskiego – mniej znaczy więcej
Zastanawiasz się, jakie meble ogrodowe najbardziej pasują do japońskiego ogrodu? Na pewno wykonane z naturalnego surowca. Drewniane, rattanowe lub bambusowe będą idealnym uzupełnieniem stylistyki ogrodu. Czasem wystarczy prosta ławka i stolik. Postaw na wzory i fakturę, które kojarzą się z naturą. Z pewnością zależy Ci także na wytrzymałym zestawie mebli ogrodowych. Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Możesz wybrać w naszym sklepie komplet na balkon i na taras wyprodukowany z aluminium i pomalowany proszkowo na jasny kolor świerku. Zachwycą Cię oparcia krzeseł i elementy stolika wykonane z mocnych syntetycznych lin w naturalnym kolorze jasnego drewna. Zestaw PORTO I składa się ze stolika i 2 krzeseł. PORTO II z 4 krzesłami efektownie będzie się prezentował przez cały sezon w plenerze.
Nie powinno zabraknąć w Twoim japońskim ogrodzie rzeźbionych kamiennych latarni lub wież i misy kamiennej na wodę. Pewnie nieraz widziałaś miniaturowe figurki w kształcie japońskiej świątyni – pagody. Spraw sobie taką. Oczywiście, nie zapominaj o zasadzie: lepiej mniej niż więcej. W małym ogrodzie japońskim trzeba każdy detal przemyśleć. Wzdłuż ścieżki świetnie będą wyglądały papierowe lekkie lampiony. W niektórych fragmentach ogrodu, wśród zieleni umieść cięższe granitowe lampy japońskie. Produkowane są także z betonu architektonicznego.
Powodzenia. Sama się przekonasz, że warto było włożyć sporo pracy, by w Twoim ogrodzie zapanowała harmonia, choć pozbawiona symetrii, do której się przyzwyczaiłaś. Wyobraź sobie półmrok w ogrodzie i sączące się ciepłe światło japońskiej latarni. Jesteś teraz bliżej natury i Ziemi niż kiedykolwiek.
Co o tym myślisz?