Masz już dość zamkniętych pływalni, teatrów, kin i ograniczonego życia towarzyskiego? Z utęsknieniem czekasz na lato, ale radość odbierają Ci powracające obostrzenia COVID-owe? Aranżacja basenu w ogrodzie pozwoli Ci znaleźć własną strefę relaksu w najbliższym otoczeniu. Jeśli podczas budowy Twojego domu powstał choćby mały basen w ogrodzie, to masz wielkie szczęście. Natomiast jeżeli bardzo tego chcesz, ale przerażają Cię formalności, ogrom pracy, chętnie doradzimy, od czego zacząć budowę basenu i jak zagospodarować teren wokół basenu.
Prywatne kąpielisko – wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie
Rekomendujemy, by na etapie planowania Twojego stacjonarnego basenu poradzić się fachowców, przygotować kosztorys i podobnie jak przy budowie domu sporządzić projekt pływalni. Sugerujemy, zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Zakładamy, że w letnie gorące dni pragniesz z rodziną popływać w przyjemnej czystej wodzie, z dala od wzroku ciekawskich. Warto więc wybrać słoneczne miejsce, najlepiej za domem, w znacznej odległości od krzewów, liściastych lub iglastych dużych drzew, by nie odgarniać co chwila nieczystości. Trudno też czerpać przyjemność z kąpieli, kiedy niecka Twojego basenu znajduje się na nierównym terenie. Warto również umiejscowić go na tyle blisko domu, by zmniejszyć wydatki na budowę instalacji elektrycznej i hydrauliki, a jednocześnie zachować bezpieczną odległość od części mieszkalnej tak, by nie narazić jej na działanie wilgoci i naruszenie konstrukcji budynku.
Zanim zrealizujesz swój pomysł na basen w ogrodzie, warto sprawdzić, czy w miejscu budowy są instalacje gazowa lub elektryczna oraz jak wysoko sięgają wody gruntowe. Dlaczego? Za wysoki ich poziom może zniszczyć nieckę, kiedy na zimę opróżnisz ją z wody.
To garść informacji budowlanych i faktów, które powinny pomóc Ci także w wyborze rodzaju i wielkości przydomowej pływalni.
Wielki czy mały basen w ogrodzie – głos serca czy rozsądku
Oczami wyobraźni widzisz już, jak po ciężkim dniu pracy wracasz do domu i dla odprężenia wskakujesz do własnego basenu. Stop. Tu musimy się zatrzymać. Jeśli zechcesz pokonywać długie dystanse i skakać z trampoliny, radzimy wybudować spory basen stacjonarny o głębokości co najmniej 2,4 m i powierzchni powyżej 50 mkw. W takim przypadku trzeba mieć dużo miejsca i uzyskać pozwolenie na budowę, złożyć sporo dokumentów. Ważność takiego pozwolenia mija po 3 latach. Jeżeli nie chcesz przechodzić przez żmudny proces urzędowej papierologii, wystarczy wybudować mały basen w ogrodzie – o wymiarach 10 x 3–5 m i głębokości 1,5 m. Zupełnie wystarczy do pływania. Zwróć uwagę, że wraz z wielkością basenu rosną koszty nie tylko jego budowy, ale także utrzymania: podgrzania i filtrowania wody, jej dezynfekcji. Decyzję pozostawiamy Tobie.
Kiedy wybierzesz miejsce, ustalisz wymiary, dopracujesz swój pomysł na basen w ogrodzie i wykonasz wykop, dobrze byłoby wzmocnić jego dno żelbetową płytą denną. Istotna jest również szczelność niecki, dlatego zwykle izoluje się ją grubą folią, ale prosimy, najpierw zamontuj instalacje, filtry, skimery (oczyszczają wodę). Do wyboru masz też niecki z tworzyw sztucznych: płyt polipropylenowych, PCW, włókien szklanych, ze stali, drewna. Na pewno znacznie wygodniej i szybciej je zainstalujesz niż te betonowe. Może się zdarzyć i tak, że w trakcie zbierania informacji dojdziesz do wniosku, że nie chcesz niszczyć swoich pielęgnowanych z pieczołowitością roślin. Zawsze pozostają niezawodne, choć mniej trwałe zwykłe baseny dmuchane (gdy dysponujesz bardzo małą powierzchnią) tańsze lub droższe. Te ostatnie często przypominają jacuzzi – z podgrzewaną wodą i możliwością masażu. Popularnością cieszą się także dmuchane rozporowe (usztywnia je ciśnienie wody), ale prym wśród wygodnych, stabilnych basenów przenośnych wiodą stelażowe, które posłużą wiele lat, pod warunkiem że będziesz o nie dbać i zwijać konstrukcję na zimę – zajęcie czaso- i pracochłonne, ale zapewniamy, że warto. Jeśli zakupisz większy model, nie tylko w nim popływasz, lecz także zanurkujesz.
Pamiętaj, że zawsze pozostaje Ci ekologiczny basen w postaci oczka lub stawu. Woda oczyszcza się sama naturalnie, a aranżacja ogrodu z basenem w takiej odsłonie daje wiele możliwości: urządź go w stylu japońskim, dzikim, w formie górskiego strumyka. Polecamy, by w tradycyjnym basenie ogrodowym właściwie wypełnić filtr bagienny, a sam zbiornik zaizolować. Dobór roślinności też nie pozostaje bez znaczenia.
Domowa plaża – centrum życia towarzyskiego i Twoje SPA
Tęsknisz pewnie za wiosennym, letnim grillowaniem w ogrodzie w gronie przyjaciół i rodziny. Miejscem do tego stworzonym jest nie tylko sam ogród, działka, piękna altana, gdzie zwykle urządzasz imprezy. Pamiętasz? Pisaliśmy już o tym, jak urządzić jesienne przyjęcie w ogrodzie. Teraz czas na pomysły na basen w ogrodzie! Budując kąpielisko, możesz zyskać dodatkową powierzchnię wokół niego. Aranżacje basenów ogrodowych dają wiele możliwości zagospodarowania, stylowego urządzenia Twojej prywatnej, choćby najmniejszej, plaży. Tu też możesz podawać gościom letnie sałatki, przekąski, grillowane krewetki lub mięso. Tu rozłożysz leżaki, hamak lub eleganckie i wytrzymałe meble ogrodowe, np. polipropylenowe, technorattanowe albo bardzo modne aluminiowe. Tu w końcu możesz sobie urządzić prywatny minikurort lub strefę SPA.
Weź pod uwagę, że kształt basenu, aranżacje wokół basenu powinny komponować się z designem, estetyką Twojego domu. Nawierzchnię wokół małego basenu w ogrodzie można wyłożyć kostką betonową, efektownym drewnem, antypoślizgowymi płytkami przypominającymi marmur, zbudować stopnie, balustrady czy dodać stałe donice mrozoodporne. Warto też fragmenty utwardzonej nawierzchni wokół Twojego minikąpieliska wysypać ozdobnym jasnym grysem lub posiać trawę. Basen bez roślinności może wydać się zbyt surowy, jednak wszystko zależy od stylu, jaki chcesz uzyskać. Brak roślin, czystość, prosta forma dookoła sprawiają, że teren wygląda skromniej i nowocześniej. Co o tym sądzisz?
My polecamy, by ożywić prywatną plażę roślinnością. Pięknie komponują się wokół basenu kolorowe rabaty lub inne rośliny. Ważne, aby nie przysłaniały nam widoku ogrodu oraz słońca. Końcowym akcentem do rozważenia mogą być efektowne donice z kwiatami lub trawą pampasową, rozplenicą japońską, miskantami przypominającymi puchate pompony albo lnami nowozelandzkimi. Życzymy dobrej zabawy z mnóstwem naszych inspiracji! Prosimy, pochwal się swoimi zdjęciami, jeśli uda Ci się stworzyć własny pomysł na mały basen i plażę w ogrodzie.
Co o tym myślisz?