Hodowanie kwiatów w domu albo w mieszkaniu to doskonały sposób na relaks i walkę z jesiennym spadkiem nastroju. Domowe ogrodnictwo uspokaja i relaksuje w równym stopniu, jak podobna aktywność wykonywana na zewnątrz, więc nawet jeśli do tej pory Twoje ogrodnicze pasje ograniczały się do zasuszenia niezniszczalnego kaktusa, daj sobie kolejną szansę i zacznij raz jeszcze hodować rośliny doniczkowe w domu – zapewniamy, że satysfakcja z obserwowania tego, jak rosną i wypuszczają nowe listki, będzie ogromna.
Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, postanowiliśmy napisać kilka słów o tych roślinach, które powinny na stałe zagościć w każdym domu – są bowiem nie tylko łatwe w pielęgnacji, ale mają też działanie antystresowe. Ich hodowlę można polecić każdemu – nawet niezbyt zaawansowana ogrodniczka będzie w stanie sprostać niewielkim wymaganiom tych pięknych i poprawiających nastrój kwiatów. Jeśli nigdy nie pielęgnowałaś roślin, a ogrodnictwo kojarzy Ci się jedynie z ciężką pracą i zabrudzonymi dłońmi, nie zrażaj się. Doczytaj do końca ten artykuł, wybierz sobie jedną roślinę, którą zaprosisz na parapet we własnym domu i ciesz się jej pielęgnacją. Nie ma bowiem czegoś takiego jak dobra lub zła ręka do roślin. Z roślinami jest tak, jak ze wszystkim – zanim nauczymy się nowych rzeczy, popełniamy sporo błędów, z których kiedyś będziemy się śmiać.
Jakie rośliny łatwo jest hodować w mieszkaniu i które z nich działają pozytywnie na nasze samopoczucie? Oto lista 5 domowych kwiatów, które poprawiają nastrój i wpływają dodatnio na zdrowie.
Drzewko szczęścia i pieniędzy — grubosz drzewiasty
Drzewko szczęścia to niezwykle wdzięczna w hodowli roślina. Jego wymagania są minimalne – nie trzeba go często podlewać i doskonale radzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w gorzej oświetlonych pomieszczeniach. Ma niewielkie, grube i lekko woskowane listki, które pięknie błyszczą w słońcu. To roślina, która przypomina niewielkie drzewka bonsai – oczywiście, zanim rozrośnie się i osiągnie większe gabaryty. W Polsce grubosz drzewiasty znany jest pod nazwą drzewko szczęścia, w innych krajach spotyka się też określenie drzewko pieniędzy. Jakby go nie nazywać, to jest to roślina, która przynosi hodującym go właścicielom dużo radości – rośnie jak na drożdżach, łatwo się rozmnaża, a do tego wygląda wyjątkowo pięknie w wielkich, ceramicznych doniczkach.
Rozmnażanie grubosza jest łatwe – nowe roślinki powstają z opadłych liści, które szybko wypuszczają korzonki, tworząc odnóżkę. Często zdarza się tak, że Twoje dzieci, bawiące się w berka, złamią pęd drzewka szczęścia. Nie wyrzucaj takiej złamanej gałązki – włóż ją do słoika z wodą albo do doniczki z ziemią – wnet doczekasz się nowego, młodziutkiego grubosza drzewiastego.
Zielistka Sternberga, czyli trawka w paski
Zielistka to roślina niezwykle odporna na niedogodne warunki atmosferyczne i – podobnie jak grubosz drzewiasty – jest w stanie rosnąć wszędzie. Ma wydłużone, jasnozielone listki, przedzielone pośrodku kremowym paseczkiem. Możesz znać ją także pod nazwą „trawka” – to określenie funkcjonowało przez wiele lat, więc być może używały go Twoje mamy lub ciocie.
Co lubi zielistka? To roślina, która będzie Ci wdzięczna za sporą ilość wody. Im więcej wody, tym jest bardziej żywotna, więc jeśli będziesz ją regularnie podlewała, szybko doczekasz się „zielistkowych dzieci”, czyli młodych pędów. Wystarczy odciąć je z rośliny-matki i włożyć do ziemi, by miesiąc później cieszyć się całkiem okazałym, nowym kwiatkiem. Podaruj go komuś bliskiemu – niech i on cieszy się prozdrowotnymi właściwościami zielistki. Jest ona bowiem wyjątkową rośliną – produkuje bardzo dużo tlenu, oczyszczając powietrze ze smogu oraz… wirusów. To kwiatek polecany do sypialni – kiedy Ty i Twoja rodzina śpicie, ta niepozorna roślinka produkuje mnóstwo tlenu, dzięki któremu Wasz sen jest o wiele bardziej relaksujący.
Paprocie – zwykłe rośliny o niezwykłych właściwościach
Kolejny kwiat, który powinien znaleźć się na sypialnianym parapecie, a jednocześnie doskonale łagodzi negatywne emocje, to paprotka. Tak, ta pospolita roślina potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza z toksyn. Jej intensywnie zielone liście działają jak najlepszy filtr powietrza, oczyszczając je i zaopatrując w dużą ilość tlenu. Spanie w pomieszczeniu, w którym rosną paprocie, jest jak spanie w dobrze wywietrzonym pokoju – paprocie szybko zmieniają dwutlenek węgla w życiodajny tlen.
Doskonale poprawiają też nastrój – patrzenie na ich zielone liście koi wzrok i łagodzi złe emocje. Jeśli nie masz czasu wybrać się do lasu, by zakosztować polecanych przez Japończyków „leśnych kąpieli”, spraw sobie paprotkowy ogródek. Ilekroć poczujesz, że tempo życia i poziom stresu odbierają Ci dobre samopoczucie, usiądź wygodnie w fotelu i spójrz na wiecznie zielone liście paproci. Dobry humor wróci już po kilku minutach.
Pamiętaj, że paprotki kochają wilgotne podłoże. Jeśli często zapominasz o podlewaniu doniczkowych kwiatów, posadź je w klasycznych glinianych doniczkach. Doniczki z gliny świetnie zatrzymują wilgoć w glebie, nie pozwalając na przesuszenie korzeni.
Skrzydłokwiaty – zasadź je w betonowych doniczkach
Skrzydłokwiaty są wyjątkowo łatwymi w hodowaniu roślinami, które za odrobinę czułości i troski odwdzięczają się swym pięknem. Podobno mają też moc przyciągania do domu bogactwa – nie wiemy, czy to prawda, ale na wszelki wypadek proponujemy poświęcać tym roślinom sporo troski. Mają one nieco większe wymagania niż paprocie lub grubosze – kochają żyzną, próchniczą ziemię i dużą wilgotność powietrza – należy je często zraszać.
W podziękowaniu za odpowiednią pielęgnację skrzydłokwiaty zachwycą Cię swoimi wydłużonymi, ciemnozielonymi liśćmi, białymi kwiatami i ogromną ilością tlenu, jaki dla Ciebie wyprodukują. Duża ilość tlenu wpływa na prawidłową pracę mózgu, a co za tym idzie – poprawia nastrój i sprawia, że wszelkie troski znikają. Aby podkreślić piękny, smukły kształt skrzydłokwiatów, zasadź je w betonowych, wysokich doniczkach, podkreślających ich urodę. I nie zapomnij o ich częstym podlewaniu!
Melisa ukoi zmysły, wyciszy stres – moc aromaterapii
Na koniec proponujemy Ci wyposażyć parapet w doniczkę z sadzonkami melisy i cieszenie się dobrodziejstwami, jakie płyną z aromaterapii. Kiedy będziesz szukała odpowiedniej rośliny, która przetrwa przez lata, raczej nie kupuj jej w supermarkecie na stoisku owocowo-warzywnym – te sadzonki hodowane są z myślą o szybkim wykorzystaniu ich w kuchni i rzadko kiedy udaje się im żyć dłużej niż kilka tygodni. Kup melisę w centrum ogrodniczym, będziesz miała gwarancję, że taka sadzonka będzie ładnie rosła.
Dlaczego melisa jest tak wartościową rośliną? Od stuleci napary z liści melisy cenione były za uspokajające właściwości. Herbata z suszonych listków tego ziela uspokaja, ułatwia zasypianie i sprawia, że niektóre problemy wydają się nieco bardziej odległe. Kiedy wypijesz filiżankę tego naparu, wnet poczujesz, jak Twoje zmysły przestają skupiać się na negatywach. Napar z melisy, mający lekko cytrynowy posmak, jest niczym otulenie się ciepłym pledem w deszczowe, jesienne popołudnie, kiedy deszcz bębni w parapet, a Ty nie musisz nigdzie wychodzić i możesz rozkoszować się ciepłem, które otacza Cię w bezpiecznym domu. Skusiliśmy Cię? Mamy nadzieję, że tak!
Co o tym myślisz?