Co prawda lato dawno przeminęło, ale sama przyznasz, że jesień to znakomity czas na przywołanie wakacyjnych wspomnień. Nawet jeśli w tym roku urlop spędziliście w domowym kurorcie, to pewnie wcześniej wiele razy wyjeżdżaliście na wielkie, rodzinne, nadmorskie wakacje. Jeżeli w ich trakcie zatrzymywaliście się nie w sieciowych hotelach, a w niewielkich, nadmorskich domkach albo apartamentach, z pewnością wiele razy zetknęłaś się ze stylem New Hampton we wnętrzach.
Czym charakteryzuje się styl New Hampton? Jego nazwa wywodzi się od najbardziej luksusowych miejscowości plażowych w Stanach Zjednoczonych – East Hampton oraz Southampton to mekka luksusowego wypoczynku, położona na wyspie Long Island, leżącej niedaleko Nowego Jorku. To w tych miejscowościach wakacje spędzają najbogatsi mieszkańcy Manhattanu. Ich wille położone przy plaży urządzone są w typowo nadmorskim stylu, ale ociekają luksusem, dlatego architekci wnętrz kochają czerpać garściami z tego trendu i wprowadzać jego elementy do urządzanych domów.
Gdybyśmy mieli powiedzieć Ci w kilku słowach, czym jest styl Hampton, to podsumowalibyśmy go tak: dużo bieli, granatów i błękitów, naturalne tkaniny, wybielone przez wodę drewno i akcenty marynistyczne. Brzmi dobrze, prawda? Możemy się założyć, że zazwyczaj po powrocie z wakacji miałaś ochotę na przekształcenie choćby jednego pomieszczenia w swoim domu w namiastkę miniaturowego domku na plaży, do którego pasowałyby zebrane na piasku muszelki.
Absolutna podstawa stylu New Hampton – kreatywny miks kilku stylów
Ponieważ styl Hampton powstał w odpowiedzi na tęsknotę milionerów za wnętrzami nowojorskich apartamentów, bardzo często królują w nim designerskie, drogie meble, umiejętnie połączone z elementami rustykalnymi oraz naturalnymi. Ty oczywiście nie musisz od razu inwestować w drogie umeblowanie, jednak pamiętaj, że w tym stylu nie ma miejsca na plastik i nowoczesne trendy. Królują w nim tradycyjne formy i materiały – rattanowe meble, wiklinowe kosze i lampy o podstawach utworzonych z fragmentów wyrzuconego przez morze drewna.
Aranżacje w stylu Hampton odznaczają się lekkością i świeżością, a wnętrza są jasne, przestronne i bardzo wakacyjne. Sporo w nich elementów marynistycznych – motywy kotwic, żeglarskich węzłów oraz lin, a także ryb i rozmaitych morskich stworzeń pojawiają się nie tylko w tekstyliach, ale także w elementach naściennych lub w lampach.
Kolory niczym na słonecznej plaży – kolorystyka stylu Hampton
Jakie kolory idealnie odzwierciedlają styl New Hampton? To przede wszystkim pastele. W nadmorskich wnętrzach raczej nie znajdziesz kolorów ciemnych. Białe lub beżowe meble, jasne ściany, drewniana, często bielona podłoga – to kwintesencja stylu nadmorskiego w najlepszym wydaniu. Domy wakacyjne stanowią idealne przedłużenie tarasów i plaży, zasypanych jasnożółtym piaskiem. Dozwolone są wszelkie odcienie koloru niebieskiego – od jasnych, pastelowych błękitów aż po ciemne granaty, zaczerpnięte z marynarskich mundurów.
Jeśli zechcesz urządzić wnętrze swojego domu w tym stylu, wybieraj takie odcienie farb, które będą dobrze odbijały światło – złamane biele, pastelowe błękity, jasne beże i delikatne szarości staną się doskonałą podstawą domu w stylu nadmorskim. Taka baza pozwoli Ci na wprowadzenie do wnętrza mebli i dodatków w nieco ciemniejszej tonacji. Nie wyobrażasz sobie wnętrza w stylu Hampton bez odcienia navy blue? Świetnie sprawdzi się jako tapicerka mebli! Bo wbrew temu, co myślisz, meble w stylu Hampton nie muszą być białe albo beżowe. Tu masz wolną rękę i wybierając fotel lub sofę możesz wybrać taki odcień tapicerki, który skradnie Ci serce, pod warunkiem, że będziesz poruszała się w dozwolonej, nadmorskiej palecie barw. Pamiętaj, że styl nadmorski kocha naturalne dodatki, więc możesz wyposażyć swoje wnętrze w rattanowe lub ekorattanowe fotele. Wybierz taką ich kolorystykę, która będzie jak najlepiej odzwierciedlała nadmorską stylistykę.
Rattan i wiklina bardzo często pojawiają się w meblach w stylu Hampton, jednak niekwestionowanym władcą meblowych trendów w tym stylu jest drewno. Fronty szafek ze szlachetnego, naturalnego drewna, lekko wybielonego, często pokrytego jasnym, barwiącym woskiem to znakomita podstawa stylu Hampton oraz pewność, że w takim wnętrzu będzie Ci się dobrze wypoczywało. Dodaj do nich elementy marynistyczne – grube liny zamiast uchwytów albo mosiężne gałki i będziesz mogła cieszyć się morską bryzą nawet w mieszkaniu w wieżowcu, położonym setki kilometrów od najbliższej plaży.
Poduszka w pasy do nadmorskiego wypoczynku
Świetnym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza motywów marynistycznych jest ozdobienie sof oraz foteli poduszkami. Poduszki granatowe albo w granatowo-białe pasy to idealne dodatki w stylu Hampton. Jeżeli nie lubisz granatu, spróbuj ozdobić kanapę poduszkami z naturalnego, grubego lnu w odcieniu szaro-beżowym. Takie poduszki często ozdabia się jednokolorowymi napisami i rysunkami, imitującymi napisy na workach, w jakich kiedyś przewożono towary na statkach. Jeśli znajdziesz poduszki, które zamiast lamówki mają przyszytą cienką linę, podobną do marynarskiej, kupuj je bez zastanowienia!
Najmodniejszym trendem w urządzaniu wnętrz są także poduszki-węzły, odzwierciedlające węzły żeglarskie. To pomysł, który z powodzeniem możesz wykorzystać do swojego wnętrza w stylu Hampton, pamiętaj jednak, by także ich kolorystyka pasowała do tonacji całego pomieszczenia. Coraz większą popularność zdobywają młodsze, ale większe siostry takich poduszek – obecnie można bez problemu kupić duże, prostokątne poduchy-węzły, które znakomicie pasują do huśtawek na tarasie.
Wypełniając dom w stylu nadmorskim tekstyliami, nie zapomnij o dywanikach oraz pledach. Jaki dywan najlepiej pasuje do stylu Hampton? Im prościej, tym lepiej, więc radzimy Ci kupić dywanik z naturalnych tkanin – cienki, bawełniany chodniczek znakomicie sprawdzi się przy łóżku w sypialni. Okrągły dywan jutowy może z powodzeniem leżeć w salonie. W nadmorskich domkach jutowe dywany lub chodniki są bardzo popularne, gdyż łatwo wytrzepać z nich piasek, naniesiony na bosych stopach. Wyobrażasz sobie czyszczenie z piasku dywanu z długim włosiem, będąc na wakacjach? Bo my nie… 😉
Dodatki w kolorze morskiej fali
Projektując mieszkanie w stylu nadmorskim, nie zapominajmy o dodatkach. Ich podstawą są lampiony i latarenki, stylizowane na latarnie sztormowe. Najlepiej sprawdzą się lampiony z bielonego lub woskowanego drewna, wyglądającego tak, jakby zostało wyrzucone na brzeg przez przypływ. Lampy w stylu Hampton to formy proste, ale wyrafinowane. Ich podstawy wykonane są z lekko patynowanej ceramiki lub drewna, często ozdabia się je linami lub muszelkami. I tu uwaga – lampy wiszące nad stołem lub pełniące funkcję kinkietu nad łóżkiem także powinny przypominać oświetlenie rodem z kajuty marynarskiej. Są proste – mosiężne lub stalowe, a ich jedyną ozdobą są wielkie żarówki, mogące rozjaśnić każde wnętrze.
Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę, ozdabiają salon w stylu New Hampton? Ten styl kocha grafiki i ryciny nawiązujące do morskiej stylistyki. Piękne grafiki z przekrojami muszli, oprawione w stonowane, proste ramy sprawdzą się idealnie jako dekoracja ściany. Równie dobrze będzie na nich wyglądała galeria zdjęć rodzinnych z wakacji, spędzanych oczywiście nad morzem. Na pewno masz takie w swojej kolekcji, więc do dzieła!
Co o tym myślisz?