Jesień już za pasem. Na pewno zauważyłaś, że dni są coraz krótsze. Zmrok zapada już w okolicach godziny 19, a wieczory bywają wyjątkowo chłodne. Jesień jest piękną porą roku. Jednak zmiana temperatury i kolorów w krajobrazie za oknem może wprowadzać Cię w melancholijny nastrój. Rudziejące trawy powodują u Ciebie stan jesiennej zadumy? Wybierz coś, co na pewno poprawi Ci humor – ciepło ognia! Masz ochotę zorganizować jesienne przyjęcie w ogrodzie?
Nie namawiamy Cię do zapadnięcia w jesienno-zimowy sen. Ubierz się w ciepły kardigan plus wygodne jeansy i zacznij przygotowywać jesienne przyjęcie w ogrodzie. Imprezę pełną żaru ogniska, smakowitych zapachów i radości. Zrób przyjemność nie tylko sobie, ale i swojej rodzinie oraz przyjaciołom! Spędźcie jesienny wieczór na powietrzu, opiekając kiełbaski nad ogniskiem. Możecie również przygotować w ogrodowym piecu do pizzy smakołyki, których nie powstydziliby się włoscy mistrzowie kuchni. Jak urządzić jesienne przyjęcie w ogrodzie, które zapamiętacie na długo? Oto przepis:
Dobra zabawa dla każdego – rodzinne ognisko w ogrodzie
Zacznijmy od pomysłu, który nie wymaga dużych inwestycji. Możesz zrealizować go nawet wtedy, gdy nie macie jeszcze kupionego grilla ogrodowego. To dobry pomysł również, gdy budowa ceglanego pieca na patio utknęła na etapie projektu. Ognisko to symbol jesieni. Zapach palących się, suchych gałęzi i liści towarzyszy nam we wrześniowe i październikowe dni. Urządzenie rodzinnego ogniska będzie nie lada gratką dla maluchów! Możesz być pewna, że na hasło: „kiełbaski pieczone na patykach” każdy niejadek nabierze chęci na dokładkę.
Przygotowując ognisko, wybierzcie na nie odpowiednie miejsce – z dala od krzewów, zabudowań, drewnianego ogrodzenia i garażu. Unikajcie też trawników. W końcu nie chcesz mieć zamiast rodzinnego pikniku spektakularnie wyglądającego pożaru traw w okolicy, prawda? Idealne byłoby wyznaczenie miejsca na urządzanie ogniska i otoczenie go cegłami lub kamieniami. Możesz wykorzystać również palenisko ogrodowe. To bezpieczny sposób na kontrolowanie rozpalonego ognia. Stwórzcie sobie specjalne miejsce na biesiadowanie i tego miejsca się trzymajcie! Ustawcie w jego pobliżu komplet rattanowych mebli ogrodowych, by mieć pod ręką stół kempingowy i miejsce, na którym można przysiąść z gotowymi potrawami.
Przysmaki pieczone w żarze ogniska na jesienne przyjęcie w ogrodzie
Jakie przysmaki przygotowywać na ognisku? Na pewno hitem Twojego jesiennego przyjęcia w ogrodzie będą pieczone w żarze ziemniaki. Ty i Twoja rodzina zapamiętacie na długo ich lekko dymny smak oraz spaloną na węgiel skórkę. To proste danie, które nie wymaga żadnych dodatków poza gruboziarnistą solą, ewentualnie doprawioną odrobiną rozmarynu. W pakiecie masz gwarantowane: pobrudzone palce, umorusane dziecięce buzie i doskonałą zabawę.
Podczas organizowania ogniska przyda się nie tylko kosz piknikowy, ale także szpikulce do szaszłyków czy kratka do grillowania kiełbasy. Owszem, pieczenie kiełbasek na długich, drewnianych kijkach ma swój urok, ale łatwo też o poparzenie rąk. Kratki i szpikulce wytwarzane są ze specjalnego stopu metali. Jest odporny na wysoką temperaturę i zakończone drewnem lub tworzywem, które izoluje dłonie od wysokiej temperatury.
Tego typu widelce to nie tylko gadżet przydatny do pieczenia kiełbasek. To także gwarancja przygotowania najlepszego deseru pod słońcem, jaki można sobie wyobrazić – pieczonych nad ogniskiem pianek. Pewnie na myśl o pełnych cukru marshmallows odruchowo się skrzywiłaś. Jednak namawiamy Cię do skosztowania tego smakołyku. Tradycja pieczenia pianek przyszła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie każde ognisko kończy się słodkim zapachem. Pianki opiekane nad ogniem tracą swoją cukrową lepkość, a nabierają cudownego, słodko-dymnego aromatu.
Dla bardziej zaawansowanych – grill na patio lub w ogrodzie
Jeśli jesteście fanami potraw z grilla, to pamiętaj, że sezon na grillowanie nie kończy się wraz z odejściem lata. Nieistotne, jaki model grilla stoi w Twoim ogrodzie, zawsze możecie przekształcić go w narzędzie do zabawy w masterchefa. Nie będziemy pisali Ci o grillowanych kiełbaskach lub karkówce, zamarynowanej wcześniej w sosie musztardowym – to grillowe klasyki, których pewnie wiele razy próbowaliście. Tym razem odkrywajcie wraz ze znajomymi nowe smaki i spróbujcie przyrządzić grillowane wegańskie szaszłyki z papryką i bakłażanem albo burgery z ciecierzycy, doprawione dużą ilością kolendry. Dzieciaki na pewno za niebywały przysmak uznają grillowane kolby kukurydzy. Ich przygotowanie nie jest trudne – wystarczy posypać kolbę wybraną mieszanką przypraw, owinąć w folię aluminiową i taki pakiecik grillować, aż ziarna kukurydzy będą gotowe i smakowite.
Co może przydać się podczas rodzinnego grillowania? Miej pod ręką drewnianą tace z nóżkami i uchwytami, na której w łatwy sposób przeniesiesz gotowe potrawy na stół. Nie zapomnij o rozpaleniu świec antykomarowych w szkle lub metalowych pojemniczkach. Świeczki w kolorowych wiaderkach nie tylko zabezpieczą przed ugryzieniami komarów, ale też rozświetlą pięknie patio lub taras.
Piec opalany drewnem na jesiennym przyjęciu w ogrodzie – pomysł na imprezę doskonałą
Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami pieca do pieczenia pizzy lub chleba, to wygraliście los na loterii. Przyjęcia, których centralnym punktem jest ceglany piec, zawsze się udają. Ciepło ognia, zapachy unoszące się wokół – to buduje wyjątkową atmosferę, z której trudno jest wrócić do szarej codzienności. Dlatego staraj się wraz z bliskimi celebrować te chwile tak długo, jak się da. Ustaw na stole szklanki z dekoracyjnego szkła, dzbanki pełne owocowych napojów, a przy każdym nakryciu połóż lnianą serwetkę i ustaw mini świecznik z tealightem.
Przygotujcie placki na pizzę i pozwólcie poszaleć wyobraźni, okładając je różnymi składnikami. Wiemy, wiemy, dzieci na pewno zażyczą sobie pizzy z pomidorem i szynką, ale bez pieczarek, cebuli i wszystkiego, co nie mieści się w kanonie dziecięcych upodobań. Wy jednak połączcie prostotę z tradycyjnymi włoskimi recepturami. Pamiętasz, jak namawialiśmy Cię do hodowania ziół w terakotowych donicach na zewnętrznych parapetach? Czas na wykorzystanie ich potencjału – placki drożdżowe obłożone własnoręcznie wyhodowanymi, miniaturowymi pomidorami, posypane zerwanymi prosto z krzaka bazylią i oregano zabiorą Was do kulinarnego raju.
A na koniec – pieczone jabłka! Kiedy pizza będzie gotowa, wsuńcie do rozgrzanego pieca wczesne odmiany jesiennych jabłek, wydrążone i napełnione bakaliami. Niech miękną w cieple ogniska, przesycając powietrze wokół słodko-kwaśnym aromatem. Gdy będą gotowe, ich miąższ rozpłynie się na Waszych językach, dając Wam znać, że jesienne przyjęcie w ogrodzie dobiega powoli końca. Było wyjątkowo aromatyczne i smakowite, prawda?
Co o tym myślisz?