Jesteś szczęśliwą posiadaczką dużej działki czy miejskiego ogródka? Zielona przestrzeń jest potrzebna każdemu, by przyjemnie spędzać lato w ogrodzie. A co jeśli wyjeżdżasz na wakacje? Pomożemy Ci o niego zadbać przed Twoim urlopem. Nie jesteś doświadczoną ogrodniczką? Oto nasze wskazówki, jak pielęgnować ogród w sezonie? Spróbujemy Cię przekonać, że to też może być relaksujące i dawać wiele radości. Co Ty na to?
Podlewanie ogrodu ‒ oszczędzaj wodę i zatrzymaj ją w glebie
Pewnie zastanawiasz się, jak pogodzić wakacyjne podróżowanie z pracami ogrodniczymi? I jak dbać o ogród latem, kiedy Cię nie będzie. Pamiętasz, pisaliśmy o ogrodach, które nie wymagają zbyt dużo obowiązków, a służą głównie do relaksu? Mimo wszystko jednak podstawowe czynności przed wakacyjnym wyjazdem trzeba tu wykonać. Możesz też zawsze poprosić życzliwych sąsiadów o podlewanie roślin.
Chcesz mieć soczyście zieloną trawę, na której bez obaw postawisz swój wymarzony zestaw mebli ogrodowych i fotel wiszący na stelażu? Lubisz jeść wyhodowane samodzielnie warzywa? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, jak dbać o ogród latem.
Podlewaj trawnik i rabaty obficie, ale rzadko. Trawa powinna mieć wilgotność w glebie do głębokości 10-15 cm.
Podlewaj zawsze wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, nigdy w dzień, podczas największych upałów. Liście i kwiaty mogą ulec poparzeniu.
Unikaj podlewania roślin podczas wiatru, bo duża część wody ulotni się w powietrzu.
Prosimy, zbieraj deszczówkę gdzie się da. Ustaw wiaderka pod rynnami.
Nie lej wody na rośliny i na całe rabaty, tylko do gleby. W trudno dostępnych miejscach pomocne okażą się lance i pistolety zraszające.
Pomyśl o zraszaczu ze sterownikiem nawadniania, który możesz zaprogramować, by nawadniał ogród podczas Twojej nieobecności.
Zatrzymaj wodę w glebie ‒ po prostu ułóż warstwę ściółki lub kory na ziemi wokół roślin. To dobry sposób na ograniczenie parowania wody. Duże donice z kwiatami i krzewami oraz wiszące osłonki przed wyjazdem ustaw w bardziej zacienionym miejscu.
Jak pielęgnować ogród latem ‒ ekologiczny nawóz i higiena ziemi
Na małej czy dużej działce przydałby Ci się kompostownik z palet lub z innego materiału. W swoim najmniejszym nawet miejskim ogródku, kiedy masz wolny plac, możesz posiać specjalne rośliny użyźniające ziemię ‒ poplon (koniczyna, lucerna). Podczas Twojego urlopu zatrzymają rozwój chwastów. Posiej np. grykę lub gorczycę, które dodatkowo zwalczają w glebie wszelkie robaki i szkodniki. Kiedy poplonowe rośliny urosną, wystarczy je przekopać i zostawić, by zrobiły swoje. Nie musisz sama kopać ogródka. Zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc.
Lato w ogrodzie ‒ wyrywaj chwasty i chroń rośliny przed chorobami
Zabierają roślinom wodę i składniki odżywcze. Najlepiej usuwaj je ręcznie. Obserwuj rośliny, czy nie pojawiają się na nich plamy i szkodniki. Ratuj je najpierw domowymi preparatami ochrony roślin, później myśl o chemii. Proponujemy Ci, byś spróbowała spryskać zaatakowane grzybem rośliny odwarem z czosnku, cebuli i pokrzywy.
Ulga dla kwiatów ‒ usuwaj przekwitające kwiatostany
Wczesnym latem zakwitają róże, potem w czerwcu przychodzi czas na irysy, a pod koniec lipca i w sierpniu ‒ na hortensje. Przez całe lato zachwycasz się kolorami aksamitek, pelargonii, werbeny. Jeśli nie masz ogrodu, na pewno Twój balkon tonie w kwiatach, które czują się tam najlepiej. Przypomnimy: usuwaj przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu może Twoje rośliny zakwitną jeszcze raz.
Zielone centrum ogrodu ‒ koszenie trawnika
Należysz do fanów koszenia trawy. Lubisz zapach świeżo skoszonej trawy? Nie zapomnij tylko, że trzeba ją strzyc regularnie, ale zostawiać wyższe źdźbła (minimum 4‒5 cm). Przenieś ją od razu do kompostownika, by nie ograniczała tlenu i światła Twojemu trawnikowi. A potem dobrze podlej murawę.
Twój warzywnik ‒ letnie sadzenie i pierwsze plony
Sierpień kojarzy Ci się z kłującymi pnączami, w których ciężko znaleźć ogórki? Albo z krzakami dojrzewających pomidorów? Przypomnij sobie pyszną paprykę, cebulę, cukinię, kabaczki oraz czosnek posadzony wiosną. Wszystko możesz wyhodować sama. Nie zapominaj, że w lipcu wiele warzyw dopiero się sadzi, np. buraka ćwikłowego (zrób z niego młode kiszonki, bardzo zdrowe), fasolę strączkową, rzodkiewkę itp.
Przycinanie krzewów oraz ziół
Pod koniec czerwca i w sierpniu warto przystrzyc żywopłoty liściaste i iglaste (2/3 długości pędów). Kiedy już zbierzesz porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny i zrobisz dżem, obejrzyj dokładnie krzaki. Wytnij z nich najstarsze pędy (mają ciemniejszą barwę niż młode). Będą lepiej owocować w kolejnym sezonie. Przycinaj regularnie rozrośnięte kępy ziół, aby je odmłodzić. Ścięte gałązki zasusz na zimę.
Wykopywanie roślin cebulowych ‒ drugie życie kwiatów
Pod koniec czerwca należy wykopać cebule tulipanów i narcyzów. Pozostawienie ich w ziemi spowoduje, że przestaną kwitnąć (ponownie posadź je we wrześniu lub w październiku).
Oczko wodne ‒ czuwaj nad florą i fauną
Podczas upałów ubywa w nim wody, dlatego nie zapomnij jej uzupełnić. W czerwcu możesz posadzić w nim rośliny, ale bądź czujna, by za bardzo się nie rozrosły. Usuwaj z wody glony za pomocą czerpaka. Albo wpuść do oczka rozwielitki, które uwielbiają ten przysmak. Rośliny powinny rosnąć na 1/3 powierzchni wody.
Lato w ogrodzie ‒ wymarzone meble ogrodowe
Pamiętaj, że wszelkie prace ogrodnicze służą tylko temu, byś mogła wśród zapachów piwonii i róż usiąść w fotelu ogrodowym. Jeśli lubisz organizować rodzinne grille i często spotykasz się z przyjaciółmi, niezbędną częścią Twojego zielonego zakątka będą praktyczne i świetnie wyglądające zestawy mebli ogrodowych oraz oryginalnych akcesoriów. Z zielenią trawnika świetnie będą się komponowały nasze obiadowe i wypoczynkowe zestawy mebli ogrodowych w kolorze mokka, antracytowym lub białym. Ważne, by każdy miał wygodne krzesło lub fotel ogrodowy do siedzenia i czuł się dobrze. Polipropylen (|PP) i technorattan, z których produkuje się współczesne zestawy ogrodowe, możesz trzymać bez obaw na zewnątrz. Jeśli jednak wyjeżdżasz na dłużej, wyczyść meble, wysusz je i najlepiej przykryte specjalnym pokrowcem przechowaj w schowku lub na zadaszonym tarasie. Jak dbać o meble z technorattanu, już pewnie dowiedziałaś się z naszego bloga. Plecionka polipropylenowa (PP) jest równie łatwa w pielęgnacji. Wystarczy ją wymyć wilgotną ściereczką lub myjką ciśnieniową.
Częścią pielęgnacji ogrodu są też Twoje autorskie aranżacje stołu na przyjęcie i kącika wypoczynkowego w altanie lub na tarasie. Przypominamy o nastrojowym i praktycznym oświetleniu. Nie zapomnij o klimatycznych lampionach i latarenkach. Zafunduj sobie specjalne pojemniki na pieprzniczkę i solniczkę i obciążniki do obrusu, by nie pofrunął na wietrze.
Życzymy Ci wyśmienitej zabawy na świeżym powietrzu i wiele satysfakcji z pracy w ogrodzie. 🙂 Jesteśmy pewni, że jak dobrze o niego zadbasz przed wyjazdem wakacyjnym, po powrocie on Ci się odwdzięczy. 🙂
Co o tym myślisz?