Zakładamy się, że kiedy wyobrażasz sobie swój idealny ogródek, od razu wyobraźnia podpowiada Ci rozwiązania rodem z wnętrzarskich magazynów, przedstawiających stare angielskie ogrody. Widzisz rozległe różane rabaty, otoczone kamiennymi ścieżkami. Jest fontanna, rozpylająca w powietrzu orzeźwiającą mgiełkę, obok niej stworzono kącik wypoczynkowy, wypełniony wiklinowymi meblami jadalnianymi. Nieopodal, na świetnie zaprojektowanych grządkach, panoszą się wonne zioła, a ogród otacza stary mur, pokryty ciemnozielonym bluszczem. Tu postawimy kropkę, bo mało kto ma na tyle duży ogród, by móc przenieść te inspiracje na własny grunt. Większość z nas ma do dyspozycji niewielki, przydomowy ogródek, w którym te rozwiązania po prostu się nie zmieszczą.
Niezależnie od tego, jaką powierzchnią ogrodu dysponujesz, istnieją łatwe sposoby na stworzenie w nim roślinnego raju. Zobacz, w jak łatwy sposób za pomocą doniczek i skrzynek ogrodniczych możesz przekształcić każdy skrawek ogrodu w miejsce pełne zieleni i kwiatów.
Ceramiczne donice udekorują każdy zakątek
Duże donice z ceramiki lub terakoty to pierwszy krok w urządzaniu Twojego wymarzonego ogrodu. To, jaki kolor i kształt donic wybierzesz, zależy jedynie od Twoich preferencji. Jeśli kochasz architekturę śródziemnomorską, na pewno nie zabraknie u Ciebie doniczek z pomarańczowej terakoty, wprowadzającej do każdego ogrodu ciepło toskańskiego słońca. Kup je w różnych wielkościach – w tych większych możesz posadzić drzewko pomarańczowe lub cytrynowe – pamiętaj jednak, że tego typu rośliny należy chować na zimę, więc wygospodaruj na nie miejsce pod dachem. W mniejszych donicach lub osłonkach świetnie będą czuły się jednoroczne rośliny – połączenie lawendy lub wonnego tymianku oraz terakoty sprawdza się zawsze!
Jeśli w swoim otoczeniu wolisz mieć ład i porządek, kochasz proste ścieżki i industrialne motywy, możesz swój ogród wyposażyć w kilka ceramicznych donic, stylizowanych na betonowe. Świetnie będą w nich wyglądały iglaki – smukłe jałowce i niewielkie cyprysy nie tylko wprowadzą do ogrodu geometryczny porządek, ale i nasycą powietrze aromatycznymi olejkami. Poczujesz to zwłaszcza o zmroku, bo wtedy iglaki wydzielają najwięcej zapachu.
Ściana zieleni – zrób ją z lekkich osłonek na doniczki
Niewielki ogród można powiększyć optycznie, wykorzystując jego ogrodzenie do stworzenia ściany zieleni. Nie każdy parkan się do tego nadaje – ogrodzenie z siatki raczej nie utrzyma ciężaru doniczek, ale drewniany płot to idealne miejsce, by stworzyć na nim „pionowy” ogród. Potrzebujesz do tego jedynie płaskich listewek, dekoracyjnych osłonek na doniczki i haczyków lub opasek zaciskowych. Drewniane osłonki z bielonego, postarzanego drewna są nie tylko lekkie, ale i niezwykle klimatyczne – możesz wybrać osłonki w stylu prowansalskim z bejcowanej sklejki, ozdobione stylowymi napisami. Jeśli rozwiesicie je w kilku szeregach, każdy członek Twojej rodziny będzie mógł mieć kawałek swojego ogródka. Najmłodsi niech zajmą się tymi doniczkami, które wiszą najniżej – nic tak nie cieszy maluchów, jak pierwsza własnoręcznie wyhodowana roślinka. Ozdobne fasolki czy pnący się groszek pachnący są łatwe w uprawie, więc możesz zafundować swoim dzieciom przyspieszony kurs ogrodnictwa.
Kwietniki na balustradzie – wypełnij je pelargoniami
Każdy skrawek przestrzeni jest dobry do ozdobienia go kwiatami! Metalowa balustrada to doskonałe miejsce do zaczepienia wiszących skrzynek z roślinami, które będą zachwycały swoją urodą przez cały sezon. Posadź w nich kolorowe pelargonie – to rośliny, które nie mają zbyt wielu wymagań – niestraszne im słońce i upały, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a za regularne podlewanie i nawożenie odwdzięczają się fantastycznie wyglądającymi kwiatami. Co ważne – pelargonie to kwiaty kwitnące przez cały sezon, więc będziecie mogli cieszyć się ich pięknem przez wiele miesięcy.
Parapety okienne to dobre miejsce na ziołowy ogródek
Nasze babcie dbały o to, by mieć pod ręką świeże zioła, którymi doprawiały potrawy. W glinianych doniczkach, ustawionych na parapetach zewnętrznych, hodowały rozmaryn, tymianek i kolendrę, by móc w każdej chwili zerwać garść pachnących liści i dorzucić do sosu lub pieczeni. Skorzystaj z ich doświadczenia i udekoruj zewnętrzne parapety metalowymi osłonkami. Posadź w nich nie tylko zioła, ale i delikatne, mocno pachnące kwiaty. Nigdy nie zapomnisz czerwcowych wieczorów wypełnionych zapachem maciejki. Możesz wybrać rośliny odstraszające muchy i komary – nie lubią one zapachu mięty i kocimiętki, więc jeśli posadzisz je w ogrodowych skrzynkach, Twój dom stanie się nie tylko wonną oazą, ale i miejscem wolnym od insektów.
Zrób kwietnik ze starej drabiny
Jeśli w garażu albo piwnicy masz starą, nieużywaną już drabinę, to jesteś szczęściarą. Pomaluj ją wodoodporną farbą na taki kolor, jaki sobie wymarzysz i ustaw w ogrodzie. „Zaraz, zaraz” – zapytasz. – „Drabina w ogrodzie?”. Tak! Zamocuj na jej szczebelkach deski, które posłużą jako półki na kwiaty. Teraz możesz zacząć szaleć – na półkach poustawiaj gliniane doniczki, metalowe osłonki i drewniane skrzynki wypełnione kwiatami. Wybierz zwisające surfinie oraz dekoracyjne pnącza, które w piękny sposób oplotą drabinowy kwietnik.
Ogrodnictwo ma w sobie coś tak magicznego, że szybko wciąga wszystkich członków rodziny. Postaraj się, by prostymi czynnościami związanymi z pielęgnowaniem roślin zainteresować także najmłodszych. Ich własna grządka lub doniczka to dopiero początek ogrodniczej przygody! Jeśli kupisz dekoracyjne tabliczki do oznaczania roślin, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i rozpocząć z maluchami naukę pisania. Każde dziecko będzie chciało namazać kredą kilka literek informujących, że ten dziki, zielony gąszcz, rosnący w najlepsze na lekko zapuszczonej grządce, to bazylia albo bratki.
Co o tym myślisz?