Wiosna, lato i wczesna jesień to pory roku, kiedy możesz spędzać czas na świeżym powietrzu. To dobry moment, by przyjrzeć się swojemu balkonowi i maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Tak, celowo użyliśmy słowa „maksymalnie”, chociaż zdajemy sobie sprawę, że do balkonów budowanych przy polskich mieszkaniach pasowałoby raczej słowo: „minimalnie”, bo często nie grzeszą one dużą powierzchnią użytkową.
Niewielkie gabaryty balkonu to nie jest powód do zmartwienia, znamy bowiem sposoby, by nawet najmniejszy skrawek powierzchni zamienić w przestrzeń do zabawy, wypoczynku i komfortowego relaksu. Wystarczy wybrać odpowiednie meble balkonowe, udekorować wybranymi dodatkami i cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu.
Pufy ogrodowe – zamień je w stolik lub podnóżek
Wiemy doskonale, że na balkonie trudno zmieścić duży zestaw mebli ogrodowych z wikliny. One wyglądają pięknie jedynie na sporych tarasach, na których nie ogranicza Cię niewielka powierzchnia. Jeśli marzysz o takim zestawie, a jednocześnie zdajesz sobie sprawę z tego, że na Twoim balkonie nie zmieści się nic więcej poza fotelem i niewielkim stolikiem, postaw na sprytnie zaprojektowane meble, które pełnią wiele funkcji. Pufy ogrodowe i taborety na balkon posłużą za wygodne siedziska, ale w sytuacjach awaryjnych mogą zmienić się w stolik kawowy idealny do serwowania niewielkiego posiłku. Wiadomo, że na tak ograniczonej powierzchni trudno będzie wydać królewską ucztę, ale kawa, ciastko z żurawiną i miłe ploteczki z przyjaciółką są osiągalne.
Wybierając miękkie pufy na balkon, zwróć uwagę na ich kolorystykę. Jasne, lekkie meble lepiej pasują do małej powierzchni, bo jej nie przytłaczają. Na niewielkich balkonach prym powinny wieść dekoracje niewielkie, ale przyciągające wzrok. Cała reszta to ich tło, więc sugerujemy wybrać pufy i siedziska w odcieniach beżu lub bieli. Co w sytuacji, gdy w sklepie z autorskimi designerskimi meblami znajdziesz fantastyczne balkonowe siedzisko wykonane z różnokolorowych skrawków weluru lub żakardowych tkanin i z miejsca się w nim zakochasz? Kup je bez wahania – pojedyncze egzemplarze projektowane przez artystów dodadzą Twojemu balkonowi niepowtarzalnego klimatu!
Składaj i rozkładaj – składane stoliczki i krzesła to pomysł zawsze trafiony
Rozkładane krzesła i stoliki to meble, których potrzebujesz, jeśli Twój balkon nie mieści wiele więcej niż kilka skrzynek z lawendą. Obecnie masz do dyspozycji balkonowe meble, które możesz dowolnie składać i rozkładać w zależności od potrzeb. Połóż na lekkim składanym krzesełku balkonowym miękką poduchę i rozkoszuj się kąpielą słoneczną albo lekturą nowego bestsellera. Gdy znudzi Ci się opalanie, poduchę odnieś do mieszkania, a krzesełko złóż. Oparte o ścianę będzie niemal niezauważalne.
Podobnie możesz wykorzystać stoliki-tace na rozkładanych nóżkach. Produkowane są w tak pięknych wzorach i kolorach, że na pewno wybierzesz coś dla siebie. Nam podobają się białe tace z wikliny lub ekorattanu o ażurowych brzegach – wyglądają niezwykle lekko, a słońce prześwieca przez ich krawędzie. Podaj na takim składanym stoliku popołudniową herbatę z niewielkimi kanapeczkami ze świeżym ogórkiem, zaserwuj dzieciom kolorową galaretkę i lody sorbetowe, a następnie odnieś tacę do kuchni, a nóżki stolika złóż i schowaj w kącie balkonu.
Traktuj balkon jak przedłużenie salonu
Jeśli akurat mają zamiar odwiedzić Cię znajomi i planujecie zjeść posiłek na balkonie, nie załamuj rąk, jeśli wszyscy się na nim nie pomieścicie. Nic się nie stanie, jeśli kilkoro z Twoich gości usiądzie w salonie tuż przy otwartych szeroko drzwiach balkonowych, dlatego potraktuj balkon jako przedłużenie salonu. Aby osiągnąć efekt optycznej ciągłości, kup wcześniej niewielki dywanik lub chodniczek, utrzymany w tym samym stylu, jak wyposażenie Twojego salonu. Na zewnętrznym parapecie ustaw niewielkie lampiony, dopasowane stylem do lamp, które masz w pokoju dziennym. Zasada jest prosta – jeżeli na komodzie w Twoim salonie stoją lekkie lampiony z rattanu, postaw podobne na balkonie. Nie inwestuj w bardzo drogie dodatki – pamiętaj, że przyjdzie im zmierzyć się z intensywnym słońcem lub deszczem, więc dość szybko mogą się zniszczyć.
Skrzynie balkonowe – zoptymalizuj powierzchnię
Jesteś zapaloną ogrodniczką i swoje pasje realizujesz głównie na balkonie? Na pewno docenisz wygodę rozwiązań, jakie niesie ze sobą zakup funkcjonalnej skrzyni balkonowej, która może jednocześnie pełnić funkcję schowka na narzędzia ogrodnicze. Takie skrzynie lub ławy z ekorattanu lub lekkiego drewna wyposażone są w miękkie i niezwykle wygodne poduchy, na których można przysiąść ze szklanką orzeźwiającego napoju, a w swoim wnętrzu mieszczą pojemne schowki na drobne przedmioty, których używasz na balkonie. Schowasz do nich sekator, łopatkę do przesadzania kwiatów, a nawet niewielki spryskiwacz do roślin, który wyjmiesz w każdej chwili, by móc pielęgnować swoją kolekcję pelargonii i surfinii.
Mamy maluchów kochają takie balkonowe skrzynie ze schowkiem, bo pozwalają na błyskawiczne zebranie wszystkich zabawek, służących do doskonałej zabawy przez całe słoneczne popołudnie. Nawet gdy masz niewiele czasu, to wrzucenie do skrzyni-siedziska łopatek, wiaderek, sfatygowanych baloników, z których zeszło powietrze, piłeczek i kolekcji figurek z najmodniejszej ostatnio bajki zajmie Ci tylko chwilę. W końcu każda mama stawia na szybkość i multitasking, prawda?
Podczas urządzania niewielkiego balkonu pamiętaj, że każdą powierzchnię można zamienić na funkcjonalną przestrzeń do wspólnych posiłków i wypoczynku. Nasza podstawowa rada jest taka – zanim przystawisz do urządzania na swoim balkonie niewielkiego salonu pod chmurką, najpierw dobrze go wymierz – to ułatwi Ci wybór odpowiednich mebli w czasie zakupów. Nic bowiem nie psuje humoru tak bardzo, jak konieczność zwracania do sklepu fotela balkonowego, który się na Twoim balkonie po prostu nie zmieścił.
Co o tym myślisz?