Pewnie wiele razy w marzeniach projektowałaś ogród swoich marzeń. Postaramy się zgadnąć, co w nim umieściłaś. Na pewno jest tam stary mur, pokryty ciemnozielonym bluszczem, skrywającym nieużywaną od lat furtkę, prowadzącą do tajemniczego zakątka. Być może zaplanowałaś półokrągłe pergole, na których opierają się pnące róże, kwitnące tak, że aż dech zapiera. Co jeszcze mogłoby znaleźć się w ogrodzie z Twoich marzeń? Jesteśmy pewni, że nie zabrakło w nim nowoczesnej altany, umiejscowionej w spokojnym zakątku.
Altany nigdy nie wychodzą z mody. To doskonałe miejsce, by przyjąć gości na niedzielnym obiedzie albo ułożyć się na wygodnych poduszkach i poczytać książkę. Altana pozwala na błogi relaks i odpoczynek po trudnym dniu – możesz spędzać w niej czas, obserwując przyrodę, ciesząc się pięknem otaczających Cię zielonych krzewów i śpiewem ptaków. Stanowi doskonałą ochronę przed południowym słońcem, zaś nowoczesne altany w ogrodzie pełnią też funkcję dekoracyjną – przez architektów krajobrazu traktowane są jako centralny punkt ogrodu, wokół którego skupia się cała roślinność, podkreślając urok tego zakątka. Jakie są zatem najmodniejsze pomysły na aranżację altany?
Projekt specjalny – lekka forma nowoczesnych altan
Niezależnie od tego, jaki kształt altany wybierzesz, staraj się, by był on maksymalnie lekki. Modne altany w ogrodzie bazują na smukłych formach, które w doskonały sposób wtapiają się w krajobraz, podkreślając jego detale. Świetnym pomysłem na altanę ogrodową jest wybudowanie jej z drewnianych filarów, na których wspiera się zadaszenie. To wszystko – nie potrzebujesz solidnych ścian ani skomplikowanych konstrukcji, które mogłyby przytłoczyć całą aranżację. Pamiętaj, że altana nie jest domem mieszkalnym, nie potrzebujesz zatem solidnego obmurowania, ścian, które oprą się każdej pogodzie oraz mocnego dachu, który przetrwa nawet huragan. Altana to subtelny element ogrodowej architektury – odpoczywając w niej, masz czuć powiew wiatru na twarzy, muśnięcia przedpołudniowego słońca i zapach otaczających kwiatów.
Drewniana czy metalowa? Altany do zadań specjalnych
Drewno to wdzięczny materiał do tworzenia altan, bo daje wiele możliwości aranżacyjnych – możesz wybrać projekt altany w stylu skandynawskim, maksymalnie prosty, który podkreślisz nowoczesnymi meblami z technorattanu i ceramicznymi donicami. Miłośniczki romantycznego stylu wybiorą altanę w stylu rustykalnym, do której pasują zwiewne woalowe firany, rozwieszone na karniszach i pełniące funkcję moskitiery.
Znacznie droższe, ale jednocześnie trwalsze są projekty nowoczesnych altan z metalu. Te konstrukcje świetnie wpasowują się w otoczenie, stanowiąc często wsporniki dla otaczającej je roślinności. Wykonane z metaloplastyki detale mogą pełnić funkcję nie tylko konstrukcyjną – wiele projektów zakłada, że po filarach i lekkich ściankach takiej altany będzie mogła piąć się roślinność, więc zasadź wokół altany winorośl, dekoracyjny bluszcz albo posiej nasionka groszku pachnącego.
Aranżacja altany ogrodowej w nowoczesnym stylu
Pomysłów na altanę ogrodową można mieć wiele, ale musisz pamiętać, by żaden z nich nie przytłoczył całej aranżacji. Dlatego podczas wybierania mebli do altany unikaj przesytu – mniej znaczy więcej! Wybierz meble jadalniane o smukłych kształtach – świetnie sprawdzą się tu meble bambusowe, rattanowe lub wiklinowe. Nie zapomnij o efektownym oświetleniu altany – w końcu Twój plan zakłada biesiadowanie w niej także wieczorami. Tu świetnie sprawdzą się dekoracyjne lampiony z metaloplastyki, które możesz ustawić na stoliku kawowym. Wiszące, kuliste lampy z wikliny nie tylko pięknie wyglądają, ale dają przytłumione, ciepłe światło, zamieniające altanę w bajkową krainę.
Nie zapomnij o tekstyliach. Pamiętaj, że moda na altany ogrodowe przywędrowała z orientu – w dawnych czasach w pałacowych ogrodach rozkładano grube kobierce, wygodne otomany i poduchy i spędzano czas na świeżym powietrzu. Na zakup wielkiej otomany Cię nie namawiamy, ale sznurkowe, plecione dywaniki, grube poduchy, pełniące także rolę siedziska oraz zwiewne zasłony to altanowe must have.
Roślinne dodatki stworzą altanę idealną
Otoczona roślinami altana potrafi wyglądać zjawiskowo, więc możesz uznać, że nie potrzebujesz już dodatkowych dekoracji roślinnych. Nie rezygnuj jednak z kwiatowych dodatków! Dach altany to idealne miejsce do zamocowania sznurkowych lub wiklinowych kwietników z surfiniami. Wokół mebli jadalnianych i siedzisk poustawiaj plecione kosze na doniczki albo ceramiczne osłonki. Wypełnij je sadzonkami maciejki lub lawendy, tworząc w altanie aromaterapeutyczny raj, w którym będzie chciała relaksować się cała Twoja rodzina.
Co o tym myślisz?