W październikowe i listopadowe, deszczowe dni z pewnością marzysz o jednym – by jak najszybciej wrócić z pracy jeśli nie pracujesz zdalnie lub z zakupów do ciepłego, przyjaznego domu i nie wychylać z niego nosa aż do kolejnego poranka. Jesień ma to do siebie, że gdy nadchodzą szare i mgliste popołudnia, dom staje się Twoim najlepszym schronieniem, pełnym ciepła i przytulności.
Ponieważ w HG Betlewski wyznajemy zasadę, że ciepła, klimatu i otulenia nigdy dosyć, więc pokażemy Ci dziś, jak sprawić, by atmosfera w Twoim domu z szarej i jesiennej przekształciła się w prawdziwie komfortową. Dlatego załóż ciepły sweter, nastaw czajnik, by przygotować sobie rozgrzewającą herbatę z miodem i rozpocznij czytanie!
Coś dla podniebienia – czekoladowe wzmocnienie organizmu
Skoro masz już przed sobą herbatę w filiżance, rozpoczniemy naszą akcję „Otulenie” od przyjemności idealnej dla Waszych podniebień. Jesień to doskonały czas na rodzinne wieczory spędzone z… czekoladą. Nie namawiamy Cię, byście kupowali zestaw do czekoladowej fontanny, ale rodzinne chwile spędzone na grach planszowych z dodatkiem w postaci owoców i bakalii, moczonych w rozpuszczonej czekoladzie, to zawsze doskonały pomysł. Przysmak ten najlepiej rozpuszczać w tzw. kąpieli wodnej – w garnku z gotującą się wodą umieść mniejsze naczynie z włożonymi do niego kostkami czekolady. Będzie się ona stopniowo rozpuszczała i na pewno się nie przypali. W międzyczasie wspólnie z rodziną przygotujcie dodatki do czekolady – ceramiczne miseczki dla każdego członka rodziny, patyczki do szaszłyków lub niewielkie widelczyki, pokrojone na niewielkie kawałki owoce, bakalie, przyprawy i miód.
Dlaczego wybraliśmy akurat czekoladę? Gorzka czekolada zawiera mnóstwo magnezu, który doskonale wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Jeśli dodacie do czekolady odrobinę miodu, suszonej żurawiny i rozgrzewających przypraw – kurkumy, cynamonu, ostrego chili, stworzycie przysmak, który nie tylko cudownie smakuje, ale ma także naturalne właściwości przeciwzapalne i uodparniające. Intensywnie pachnące przyprawy połączone z magnezem to dobry sposób na powiedzenie stanowczego „nie” jesiennym przeziębieniom.
Koc z frędzlami, puszyste dywaniki, miękkie poduchy pod plecy – otulcie się miękkością
Gdy już Wasze żołądki będą pełne słodkiej, uodparniającej, czekoladowej mieszanki, sięgnijcie po tekstylia, które zostały stworzone po to, by służyć Wam podczas jesiennych wieczorów. Ponieważ w gry planszowe najlepiej gra się, siedząc na podłodze, rozłóżcie w salonie puszyste dywaniki shaggy i przekształćcie je w rodzinne centrum rozrywki. Nawet jeśli na co dzień podłogi w Twoim domu przykrywają już dywany, to położenie dodatkowego chodnika albo ciepłego koca sprawi, że wszyscy będziecie czuli się komfortowo.
Nie zapomnij o przygotowaniu dla całej rodziny ciepłych pledów wełnianych. Pled z wełny czesankowej to najlepszy otulacz marznących stóp, więc jeżeli rodzinny maraton gier planszowych potrwa kilka godzin, masz pewność, że nikomu z Was nie zrobi się zimno. Jakie pledy i koce są najlepsze na jesienne dni? Pledy z frędzlami albo koce robione na szydełku to hit ostatnich sezonów. Teraz modne są szlachetne i co ważne – naturalne tkaniny – koce z owczej wełny, skandynawskie pledy z włóczki merino i kocyki z grubej bawełny.
Jeśli poduszki w Twoim domu wykonane są z gładkich tkanin, to radzimy, byś na sezon jesienno-zimowy zastąpiła je poszewkami o miękkiej i ciepłej teksturze. Ozdób swój salon poduszkami ze sztucznego futra z długim włosem. Świetnym pomysłem na jesienne ocieplenie wnętrza są także wełniane poduszki w stylu boho, ze wzorami warkoczowymi i ozdobione frędzelkami. Przyznasz, że nie ma nic przyjemniejszego, niż podłożenie pod plecy takiej poduchy i rozkoszowanie się jej ciepłem.
Domowe ognisko – świeczniki, lampy i dekoracyjne lampiony
Chociaż nic tak nie tworzy ciepłego klimatu w domu, jak ogień płonący w kominku i trzeszczące polana, to zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma takowy w domu, nie mówiąc o mieszkaniu.. Dobra wiadomość jest taka, że światło płonących świec wywołuje podobne odczucia, jak ogień w palenisku, więc wystarczy, że wieczorne ciemności rozjaśnisz kilkoma świecami, ustawionymi na meblach i parapetach. Świece tworzą przytulny klimat i doskonale odprężają. Oczywiście zachowaj zasady bezpieczeństwa – nie stawiaj świec i lampionów w pobliżu zasłon!
Dołóż do nich metalowe lampiony i ażurowe latarenki, które możesz z powodzeniem ustawiać na podłodze – będą wtedy imitowały prawdziwy kominek i znakomicie rozjaśnią światłem każdy zakamarek mieszkania, tworząc miły dla oka i ducha nastrój.
Lampy i girlandy to kolejny punkt na liście oświetleniowego must have w klimatycznym, jesiennym domu. Im więcej niewielkich źródeł światła w Twoim domu, tym lepiej, więc zrezygnuj z górnego oświetlenia na rzecz licznych lampek, dających punktowe oświetlenie. Ustaw je na meblach, a przy kanapach i fotelach, w których spędzacie sporo czasu, umieść lampy stojące. Pamiętaj o jednym – na jesienne, ponure dni wybieraj żarówki dające ciepłe, miękkie światło, wprowadzające Was w doskonały nastrój.
Na koniec wróć na chwilę do naszego artykułu o pufach do mieszkania i zastanów się, czy nie powinnaś dołożyć ich do jesiennych otulaczy, zgromadzonych w Twoim domu. My jesteśmy zdania, że siedziska z puf to konieczne element wyposażenia wnętrz na każdą porę roku!
Co o tym myślisz?