Na pewno zapoznałaś się już z naszym poprzednim artykułem i wiesz, że w tym roku stawiamy na naturalne elementy w dekoracji wnętrz, a stylistyka modnych domów będzie opierała się na motywach eko, botanical i boho z nutami naturalnymi. Pozwól zatem, że małymi krokami zapoznamy Cię z dekoracjami i elementami wyposażenia salonów i sypialni, które w łatwy sposób pozwolą Ci na uzyskanie minimalistycznego, ekologicznego efektu w Twoim domu, a jednocześnie świetnie sprawdzą się na zadaszonym tarasie. Jednym z takich dodatków są dywany z juty, które kilka sezonów temu zaczęły nieśmiało pojawiać się w stylizacjach wnętrz, by dziś gościć w wielu domach.
Czym jest juta? Gdzie produkuje się najmodniejsze dywany jutowe?
Dywany z juty znakomicie wpisują się w styl boho i eko, ale także styl marine lub opisywany już przez nas styl New Hampton. Wykonane są z rośliny o tej samej nazwie, rosnącej w Azji. Włókna juty, podobnie jak nasze rodzime konopie lub len, przetwarzane są na mocną tkaninę o płóciennym splocie. Być może do tej pory słowo „juta” kojarzyło Ci się jedynie z szaro-burymi workami na warzywa lub owoce. Pora zapomnieć o tym skojarzeniu i przyjrzeć się nowoczesnym, modnym i efektownym dywanom z juty, które nie mają wiele wspólnego z workami.
Łatwo dostępna, tania i szybko rosnąca juta to materiał niezwykle popularny w krajach o wilgotnym, gorącym klimacie, więc swoją popularność wyroby z juty zyskiwały najpierw w krajach azjatyckich. Kambodża, Indonezja, Tajlandia i Bali – to tam jutowe dodatki do wnętrz rozpoczęły swoją karierę, więc znaczna część dywanów jutowych oraz wyplatanych mat i chodniczków z juty utrzymana jest w stylistyce nieco kolonialnej.
Juta – materiał o wielu zaletach
Dywany z juty zaczęto doceniać dopiero niedawno, wraz z pojawieniem się mody na naturalne i ekologiczne akcenty we wnętrzach. Wcześniej juta w polskich mieszkaniach królowała głównie w formie… wycieraczek przed drzwiami, gdyż jej mocne, włókniste sploty pozwalały dobrze wyczyścić obuwie przed wejściem do domu. Modne obecnie dywany i chodniki jutowe zachwycają wyrazistymi splotami i kolorem. Naturalna barwa juty zbliżona jest do koloru suchego siana lub traw, jest beżowo-brązowa, więc wykonane z niej dekoracje i dodatki znakomicie podkreślają wnętrza o stonowanej kolorystyce, a także świetnie pasują na nowoczesne balkony i tarasy, doskonale komponując się z aluminiowymi i ekorattanowymi zestawami mebli ogrodowych.
Juta bardzo łatwo poddaje się barwieniu, więc twórcy jutowych dywanów potrafią wyczarowywać z niej cacka o misternych splotach i pięknych kolorach. Co ciekawe, można ją zabarwic niemal na każdy kolor oprócz… białego 😉 Są bardzo trwałe, więc kupując dywan z juty, stawiasz na przedmiot do wieloletniego użytkowania. Są też stosunkowo tanie, więc można łatwo i szybko odmienić wnętrze, nie wydając na to majątku. Dywany z juty polecane są dla alergików – nie mają długiego włosia, w których może czaić się cała armia roztoczy, atakujących organizm człowieka.
Czy jutowe dywany nadają się do każdego wnętrza?
Czy to oznacza, że jutowe dywany będą doskonale pasowały do każdego wnętrza? Niekoniecznie, gdyż juta to materiał szlachetny, którego zalety mogą docenić jedynie koneserzy. Jeżeli lubisz chodzić na bosaka, czerpiąc radość z chodzenia po wyrazistych fakturach, z pewnością docenisz jutowy dywan za jego… szorstkość. Jutowym dywanom daleko do miłych dywaników sypialnianych w stylu shaggy lub położonych przy łóżku miękkich skór. Juta to materiał dla osób z charakterem – jej drapiąca faktura działa niczym mata sensoryczna. Z tego właśnie powodu dywany jutowe nie są polecane do pomieszczeń, z których korzystają małe dzieci. Ich szorstka powierzchnia może podrażniać delikatną skórę na dziecięcych kolanach i sprawiać dyskomfort. Owszem, pokoje dziecięce w stylu boho ozdobione okrągłymi, jutowymi dywanami, świetnie wyglądają na zdjęciach, ale nie polecamy Ci podobnej aranżacji.
Dywanów z juty nie można też prać chemicznie, więc nie wyczyścisz go w pralni. Można je czyścić, przecierając zwilżoną ściereczką lub mopem, a do tego dość często trzeba je odkurzać, gdyż wszelkie okruchy, ziarenka piasku i zabrudzenia łatwo wnikają w strukturę włókna oraz splot dywanu. Weź to pod uwagę, wybierając miejsce, w którym taki dywan rozłożysz. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się na tarasie, bo będzie łatwiej wytrzepać z niego wszystkie okruchy i zabrudzenia.
Do jakich aranżacji pasują jutowe dywany?
Jutowy dywan to sposób na szybką aranżację i odmianę nudnego wnętrza. Jutowe dywany pięknie komponują się z dekoracjami w stylu boho – zestawienie naściennej makramy, wiklinowych koszy lub abażurów i koszy z bambusa z leżącym na podłodze dywanem z juty tworzy zachwycające wnętrze, zachęcające do relaksu i wyciszenia. Okrągłe dywany jutowe możesz ułożyć wszędzie tam, gdzie podłoga może zostać zachlapana – mniejsze jutowe dywaniki pasują do łazienek lub na niewielkie balkony, większe doskonale spełnią swoje zadanie ułożone pod stolikiem kawowym lub w ciągu komunikacyjnym. Upiększą także przyjęcie w ogrodzie, gdyż ułożone na tarasie dodadzą szyku każdemu zestawowi mebli ogrodowych.
Jeżeli zdecydujesz się na wprowadzenie do swojego mieszkania dekoracji w stylu scandi lub boho, możesz być pewna, że dywan jutowy podkreśli ich prostotę. Zestaw go z naturalnym drewnem i lekkimi kształtami mebli. Naturalny odcień juty doskonale podkreśla kolor zielony, więc jutowy chodnik będzie pasował do wnętrz, w których masz dużo roślin. Niebanalnym dodatkiem do jutowych dywanów mogą być meble ogrodowe z ekorattanu, nawet te stojące wewnątrz domu – pamiętasz, gdy Cię namawialiśmy do podobnej aranżacji? A co najważniejsze, dywany z juty doskonale podkreślają piękno aluminiowych, wiklinowych lub bambusowych mebli ogrodowych – fotel-paw, któremu poświęciliśmy niedawno osobny tekst, będzie wyglądał doskonale, ustawiony na niewielkim chodniku z naturalnej juty.
Co o tym myślisz?