Walentynki to doskonały czas, abyś usiadła wygodnie w fotelu i przestawiła tryb myślenia na zdecydowanie marzycielski i romantyczny. Chociaż zima ciągle nie odpuszcza, dziś chcemy opowiedzieć Ci odrobinę o tym, jak zaplanować romantyczny ogród. Mamy do zaoferowania kilka słów o barwnych krzewach różanych, bluszczu pnącym się po ogrodzeniu i zielonych, pełnych kwitnących roślin trawnikach, na których możesz stworzyć jadalnię pod chmurką dla Twojej rodziny i gości. Rozpocznijmy zatem ten artykuł od… odrobiny historii. Jak powstawały angielskie ogrody?
Krótka historia angielskich ogrodów słynących z romantyzmu
Nie ma chyba bardziej romantycznych zakątków na ziemi niż klasyczne, angielskie ogrody. Chociaż ogrody w stylu włoskim lub francuskim nie ustępują im urokiem, to jednak te angielskie to miejsca, w których najlepiej dumać o miłości i prosić wybrankę serca o rękę. Angielskie ogrody zaczęły powstawać pod koniec XVIII wieku. Inspiracją do ich powstania były zwykłe, wiejskie ogródki, jakie można było spotkać przy niewielkich domach na angielskich wsiach. Pełno w nich było dzikich, kwitnących roślin – margerytek i dzwonków, wyniosłych lilii, groszku pachnącego i oczywiście róż.
Ogrody angielskie to miejsca, które z założenia miały przypominać baśniowe zakątki, pełne krętych, pozornie zaniedbanych ścieżek, zielonych gałęzi bluszczów, porastających stare mury oraz rzeźb, pergoli i altan, w których miło spożywało się popołudniową herbatkę, przegryzaną kanapkami z ogórkiem. Niektóre elementy wystroju celowo tworzyły zacienione, wręcz ponure zakątki, idealne, by zakochani mogli skryć się przed niechcianymi spojrzeniami.
Marzysz o romantycznym ogrodzie? Zaplanuj go krok po kroku!
Jeżeli od lat Twoim marzeniem jest posiadanie romantycznego ogrodu w stylu angielskim, to zapewniamy, że jest on nietrudny w założeniu i niezbyt drogi w utrzymaniu. W przeciwieństwie do ogrodów, gdzie każdy kawałek trawnika i iglaków jest pieczołowicie przycinany i koszony, ogród angielski rządzi się własnymi prawami i tu nikogo nie rażą płożące się byliny lub odrobina chwastów. To oznacza, że romantyczny ogród nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy – jeśli uznasz, że nie masz ochoty, by spędzać popołudnie na pieleniu, możesz spokojnie wybrać inną formę aktywności.
Aranżacja ogrodu w stylu angielskim możliwa jest nawet na małej powierzchni – przy odrobinie uporu stworzysz go nawet w niewielkim ogródku przy szeregowcu. Cała tajemnica angielskich ogrodów polega na ich tajemniczości, wijących się ścieżkach i wykreowaniu maleńkich, ale wygodnych zakątków, cieszących oko i duszę. Zakręcone ścieżki tworzą złudzenie optyczne, że ogród ciągnie się w nieskończoność, więc nawet mały ogródek w takiej aranżacji wyda się o wiele większy i bardziej tajemniczy.
Jakie rośliny powinny znaleźć się w angielskim ogrodzie?
Wybierając rośliny do ogrodu w stylu romantycznym, postaw przede wszystkim na ich malowniczość. Nie kieruj się modą, a zadbaj o zmysły. Kwitnące kolorowo nasturcje, dzwonki, lwie paszcze, posadzone wzdłuż ścieżki prymule oraz wieloletnie goździki będą idealne. Nie zapomnij o roślinach sezonowych, z których słyną angielskie ogrody. Konwalie to łatwe w uprawie rośliny – raz posadzone, rosną w kępach przez wiele lat. Jedyne, czego im potrzeba, to wyrwania co jakiś czas zbyt gęsto rosnących kłączy oraz pilnowania, by niewielkie skupisko tych pachnących słodko kwiatów nie rozrosło się zbyt szeroko.
Projektując angielski ogród, nie zapominaj o różach. Nawet jeżeli nie dysponujesz dużą ilością miejsca na rabaty z rosnącymi na nich krzewami róż, niemal w każdym ogródku zmieszczą się miniaturowe krzewy różane, posadzone na klombie czy rabacie lub piękna, pnąca róża, rozpięta na pergoli, stojącej przy furtce.
Ponieważ angielskie ogrody słyną z lekkiego „zaniedbania”, nie trzeba zakładać w nich klasycznych, równo wykoszonych trawników. Zamiast niego możesz stworzyć malowniczy zakątek, wysiewając zamiast trawy nasiona łąki kwietnej. To specjalna mieszanka traw i kwitnących roślin, przyciągających pszczoły i inne owady zapylające. Taką łąkę kosi się raz w sezonie – na jesieni.
Jakie meble ogrodowe pasują do ogrodu w stylu romantycznym?
Gdy już zaplanujesz, a może nawet założysz wymarzony ogród romantyczny, pamiętaj, że abyście mogli w nim wypoczywać, potrzebujecie mebli ogrodowych. Podstawą wyboru wszelkich elementów umeblowania do romantycznego ogrodu jest zwrócenie uwagi na wygodę i lekkość kształtów. Romantyczne ogrody kochają delikatne formy z kutego żelaza, marmurowe dodatki oraz miękkość poduch i oparć foteli, więc z powodzeniem możesz wykorzystać zestawy mebli do ogrodu z aluminium lub polirattanu. Pnące róże i ciemnozielone bluszcze doskonale będą komponowały się z nowoczesnymi meblami ogrodowymi. Uzupełnij tę stylizację wiklinowymi osłonkami na doniczki, kamiennymi elementami architektury ogrodowej lub detalami wykonanymi z metaloplastyki – np. kwietnikami i stojakami na doniczki z kwiatami.
Pamiętaj, że ogród w stylu angielskim to miejsce romantyczne i zachęcające do odpoczynku. Wstaw więc do niego wygodny fotel bujany albo fotel kokon, zwany też fotelem jajkiem. Jeśli zaś masz wystarczająco dużo miejsca, wyposaż go w huśtawkę, na której będziecie spędzać każdą wolną chwilę. Ustronne zakątki pełne zapachu róż i śpiewu ptaków to sposób na wprowadzenie romantyzmu do każdego dnia, nie tylko na walentynki.
Co o tym myślisz?