Za oknem topnieje śnieg, a słońce zachęca, by spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Spacery w parku lub po lesie są bardzo przyjemne, ale jeśli mieszkasz w segmencie, apartamencie, masz do dyspozycji patio, zastanawiasz się z pewnością, jak powinien wyglądać w tym roku Twój mały ogródek przed domem. Sądzisz, że na niewielkiej powierzchni nie uda się nic zdziałać? Poszukaj rozwiązań razem z nami, a efekty Cię zachwycą. Oto nasz pomysł na mały ogród z balkonem!
Mały ogród przed domem: spełniaj marzenia i planuj dokładnie
Warto usiąść i wygospodarować chwilę, by znaleźć pomysł na aranżację małego ogrodu. Przemyśl, czy bardziej zależy Ci na części frontowej domu, czy lepiej zainwestować w tę bardziej ukrytą, intymną, tylko dla najbliższych. Wiadomo, że miło słyszeć zachwyty przechodniów, którzy zaglądają przez żywopłot, uśmiechają się i pokazują rośliny. Z kolei potrzebujesz też oazy spokoju niedostępnej dla ciekawskich, w której znajdą się: zieleń, kwiaty, niewielki staw, meble ogrodowe i śpiew ptaków. Zastanawiasz się, jak pomieścić to wszystko na niewielkiej przestrzeni. Istnieją sprawdzone sposoby, jak urządzić mały ogródek przed domem i za nim.
Przypomnij sobie, jaki styl zawsze Ci się podobał, ale też pamiętaj, że aranżacja małego ogrodu wiąże się z pewnymi ograniczeniami, np. dobrze w nim prezentują się style: minimalistyczny, prowansalski, również swobodny albo jego przeciwieństwo – formalny, geometryczny. Jeśli dysponujesz naprawdę małą przestrzenią, rozważ ogród wertykalny, ścienny, przypominający obraz, dzieło sztuki. Miejscem, które urządzisz, może być ogrodzenie, ściana domu czy altany. 🙂 Styl ogrodu musi też współgrać ze stylem domu i naszymi upodobaniami, rozmieszczeniem dodatków: doniczek, poduszek, oświetlenia.
Pamiętasz, jak razem szukaliśmy pomysłów, jakie rośliny posadzić na balkonie? Teraz też trzeba dokładnie zaplanować, które gatunki wybierzesz przed dom, a które do swojej oazy spokoju. Powinnaś wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia, czas wzrastania roślin, kwitnienia kwiatów i przekwitania, sposób ich rozmieszczenia (w wiszących lub stojących doniczkach, w rabatkach). Zalecamy, by te rośliny były raczej niewielkie (jeżówki, ostróżki, lilie) i kolorowe przez cały rok. Chyba że nie przepadasz za feerią barw, wówczas wybierz zielone lub subtelnie kolorowe krzewy, np. tak popularną hortensję bukietową Sundae Fraise i bukszpan czy berberys.
Aranżacja małych ogrodów przydomowych – jak powiększyć przestrzeń?
Istnieje kilka sposobów, jak może być zaplanowana aranżacja ogrodu przed domem, by powiększyć wizualnie przestrzeń – podobnie jak powiększenie niewielkiego pokoju czy mieszkania. Weź pod uwagę pomysł uwzględnienia lustra w aranżacji małego ogrodu. Jeśli je powiesisz na ścianie altany, domu, to przekonasz się, jakiej głębi nabierze przestrzeń. Tak jak już wspomnieliśmy, sugerujemy posadzić mniejsze rośliny i krzewy, karłowate gatunki drzew. Natomiast z pewnością dobrze się prezentują rośliny o różnej wielkości, pnące, te najwyższe przy samym budynku. Zadbaj o to, by w małym ogrodzie czy na patio nie były widoczne przekwitające rośliny, warto je ukryć wśród takich, które jeszcze nie straciły swoich walorów. Aby zatrzymać rozrost niektórych okazów, dobrze byłoby wysypać na glebę jasny żwir. Dodatkowo on także optycznie powiększy nam teren.
Architekci krajobrazu często stosują w aranżacji małych ogrodów wgłębnik (obniżenie terenu). Taki zabieg daje możliwość pomieszczenia w nim mnóstwa roślin. Daje wrażenie nieregularnych linii, kaskadowości terenu, a to również sprawia, że oceniamy go jako większy, niż w rzeczywistości jest. Jeśli marzysz od zawsze o oczku, znajdzie się i na nie miejsce. Wystarczy niewielka niecka i trochę roślin wodnych.
Pamiętaj, w małym mieszkaniu świetnie sprawdza się system schowków, wykorzystanych zakamarków. Podobnie wygląda to w miniogrodzie. Za ziołowe rabaty doskonale posłużą przestrzenie między płytami albo płaskimi kamieniami, którymi wyłożysz ścieżkę lub fragment wypoczynkowy, gdzie zapraszasz przyjaciół lub rodzinę. Tu wracamy do ogrodu wertykalnego. Półki zamocowane na ścianie budynku, zastawione kolorowymi doniczkami pełnymi ziół, kwiatów pnących, same doniczki zawieszone na ogrodzeniu zapewnią ciekawy design i zagwarantują oszczędność miejsca. Krzesło czy ławka wcale nie muszą służyć do siedzenia. Ustaw na nich piękne osłonki, skrzynki z kwiatami, żeby wprowadzić element zaskoczenia.
Wszystkie drogi prowadzą do domu – pomyśl o ścieżce
Ona porządkuje przydomowy teren, łączy go z domem, pełni też funkcję dekoracyjną. Warto zadbać, by komponowała się z budynkiem i aranżacją małego ogródka. A przy tym pamiętaj, żeby zbudować ją z bezpiecznych materiałów odpornych na niską temperaturę i antypoślizgowych. Wokół niej posadzisz rośliny lub symetrycznie po obu stronach rozstawisz doniczki z kwiatami. Zadbaj o to, by te rozłożyste i krzewiące się nie zajmowały ścieżki, chyba że będzie to częścią Twojego planu.
Możesz jej nadać dowolny kształt w zależności od tego, czy zastosujesz korę, żwir, tłuczeń, otoczaki, drewno, kamień, klinkier, beton. Wspaniale z drewnem, kamieniem czy betonem komponuje się trawa.
Masz już pomysł na ogród przed domem? Wyobraź sobie, jak przyjemnie będzie kroczyć pięknie oświetloną ogrodową ścieżką w letni ciepły wieczór, nawet jeśli miałaby to być najkrótsza ścieżka w najmniejszym ogrodzie na świecie. Ale Twoim, zaprojektowanym i urządzonym przez Ciebie.
Co o tym myślisz?