Marzy Ci się gwar rodzinnych rozmów przy dużym stole? Nawet jeśli te święta spędzisz w mniejszym gronie, dom przygotuj jak co roku. Jesteś zabiegana i nie masz pomysłów na dekoracje wielkanocne? Nie kupuj kolejnych, tylko wyczaruj coś nowego z tego, co znajdziesz w domu. Poszukaj w schowku zeszłorocznych ozdób wielkanocnych. Masz z pewnością skrawki materiałów i kolorową bibułę. Usiądź w sobotę z rodziną w jadalni i… puśćcie wodze fantazji.
Ozdoby wielkanocne do it yourself – zrób je wspólnie z rodziną
Twierdzisz, że nie wiesz, jak udekorować dom na Wielkanoc. Nie masz zdolności manualnych? Nie musisz. Wystarczy pozytywne nastawienie i dobra zabawa. Dzieci uwielbiają prace ręczne. Przyznaj, że sama wraz z nimi masz ochotę się pobawić papierem i nożyczkami. Szklany klosz możesz wypełnić żywymi zielonymi roślinami w ziemi (rzeżucha lub karmnik rozesłany – Sagina procumbens). Wystarczy na takim zielonym dywanie postawić ceramicznego zająca. Kolorowa wydmuszka na zwiniętej w formie gniazda słomie we wnętrzu eleganckiego naczynia z kloszem. Wykorzystaj szklany wazon lub słoik. Pomalowane wydmuszki możesz przykleić do wiklinowego wianka. Gdy dodasz do tego trochę mchu, będzie wyglądał jak przyniesiony prosto z lasu.
Z popularnej masy solnej wyczaruj z dzieciakami baranki. Wystarczy mąka, sól i woda. Nasza rada: jeśli zetrzesz masę na drobnej tarce, uzyskasz solny odpowiednik wełny. Wdzięcznym materiałem do robienia ozdób wielkanocnych jest papier. Ustalcie rodzinnie, że nie wyrzucacie rurek po papierze toaletowym. Pomalujcie je, a potem narysujcie pyszczek zająca i przymocujcie uszy z kolorowego papieru. Kiedy spojrzycie na swoje dzieło podczas wielkanocnego śniadania, przypomną Wam się wspólne chwile. Lekcja domowego recyklingu przyda się każdemu. Pobudza kreatywność dzieci oraz dorosłych. Pamiętaj, że dekoracje domu na święta wielkanocne możesz zrobić razem z przyjaciółmi lub sąsiadami. Wspólne formowanie ozdób wielkanocnych z papier-mâché (masy z makulatury) to świetny pretekst do rozmów i wspólnego spędzenia czasu.
Wśród dekoracji domu na święta wielkanocne nie powinno zabraknąć wiosennych kwiatów cebulowych. Sprawdź, jak będzie wyglądał szafirek w ceramicznej osłonce w towarzystwie zająca z filcu. Wydaje nam się, że roślinna łączka (karmnik rozesłany – Sagina procumbens) najlepiej komponuje się z gniazdem z faszyny (wiązki gałęzi, wikliny). Przekonasz się, że mały akcent świąteczny w każdym pomieszczeniu miło zaskoczy gości. Dzbanki porcelanowe na herbatę z ciętymi kwiatami mogą być nieoczywistą dekoracją parapetu. Pisanki zawieszone jako bombki na gałązce brzozy na Twojej toaletce? Wydmuszki w dzierganych na szydełku kubrakach? Dlaczego nie.
Stół wielkanocny w kolorach ziemi – postaw na minimalizm i naturę
Rekomendujemy, by z Twoimi dekoracjami wielkanocnymi zrób to sam harmonizował też świąteczny stół. Oczywiście jeśli w duszy gra Ci styl glamour, pomaluj jajka na złoto. Pozwól sobie na złote sztućce i bogato zdobioną zastawę. Zwolenniczkom skandynawskiego minimalizmu raczej przypadnie do gustu lniany pastelowy obrus. Doskonale wyglądałaby na nim zastawa ze szkliwionej ceramiki w kolorach ziemi. Nie zapomnij o bawełnianych serwetkach. Nie rezygnuj z tych najprostszych pomysłów na dekoracje wielkanocne. Na przykład umieść niewielkie zielone rośliny w skorupce jajka i postaw je na komodzie. Możesz też ułożyć przepiórcze jajeczka bezpośrednio na stole lub na talerzach.
Najbardziej klasycznym zestawem stołowym są biała porcelanowa zastawa z białym obrusem i cięte kolorowe kwiaty. Pomalowane na biało gałązki brzozy ułożone w szklanym wazonie wraz z kraszankami idealnie dopełniłyby stylizacji. Postaraj się zwrócić uwagę na szczegóły stołowej aranżacji. Ceramiczne obrączki do serwetek w kształcie zająca lub klasyczne metalowe na pewno zwrócą uwagę domowników i gości. Jadalne kwiaty bratka lub nasturcji w salaterkach z wodą przy każdym talerzu zaskoczą wszystkich? A może pomyślisz o wydmuszkach z imionami gości.
Rozejrzyj się w salonie i zastanów, co by tu jeszcze zmienić. Może kolor poszewek na poduszkach na bardziej wiosenny – w barwne pasy lub kwiaty? Na kominku i parapecie nigdy dość bukietów tulipanów i doniczek z hiacyntami. Nie żałuj też bazi, do których dzieci lubią tulić policzki. Spróbuj zrobić drzewko wielkanocne z mchu z wydmuszkami z przepiórczych jajeczek. Niech zajmie należne miejsce na kominku.
Pisanki w ogrodzie – zadbaj o świąteczny wystrój przed domem
Zastanawiasz się pewnie, jakie wybrać dekoracje wielkanocne na zewnątrz. Jeśli pogoda dopisze, po obiedzie świątecznym zechcesz wyjść z domownikami na świeże powietrze. Warto zadbać o wielkanocne akcenty również w ogrodzie i na tarasie. Może czas przygotować meble ogrodowe na nadchodzący sezon? W kwietnikach lub technorattanowych donicach spróbuj posadzić wiosenne bratki i fioletowe hiacynty. Zawieszone na oknach wieńce wielkanocne z wikliny, mchu i jajek przepiórczych będą doskonałym uzupełnieniem zewnętrznej aranżacji. Stojące na tarasie drzewka i krzewy możesz ozdobić wiszącymi drewnianymi jajkami. Przed wejściem do domu warto wyeksponować wiklinowe kosze z baziami i stroik z wiszących jajek oraz piór.
Przekonaliśmy Cię, że wystrój domu na święta wielkanocne to fantastyczna zabawa dla Twoich bliskich i dla Ciebie? Życzymy Ci byś mogła cieszyć się wspaniałym czasem i powiedzieć sobie: #DobrzeMiTu.
Co o tym myślisz?