Co sądzisz o sypialni na poddaszu? Są osoby będące wielkimi fanami takiego rozwiązania, bo w małej sypialni ze skosami mogą podziwiać rozgwieżdżone niebo, leżąc wygodnie w łóżku. Są także osoby, które na sam dźwięk określenia: „sypialnia ze skosami” dostają gęsiej skórki. Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu, by przebywanie w niej było jedynie przyjemnością? To wbrew pozorom nie jest trudne, należy jedynie przestrzegać kilku zasad. Jesteśmy pewni, że przy odrobinie kreatywności, wyobraźni i dobrej woli można każde poddasze przekształcić w miejsce idealne na sen.
Zrezygnuj z ciemnych kolorów – to podstawa urządzania sypialni na poddaszu
Wiemy doskonale, że pomalowanie ścian na ciemne odcienie jest kuszące. W ofercie producentów farb jest obecnie tyle pięknych kolorów, że wizja sypialni w wersji kolorystycznej Amsterdam green jawi się jako doskonały pomysł. Od razu uprzedzamy, że urządzając małą sypialnię ze skosami lepiej unikać stosowania ciemnych barw, gdyż wnętrze od razu wyda się przytłaczające. Jeśli ścianę ze skosami pomalujesz na ciemny kolor, to leżąc w łóżku, będziesz miała wrażenie, że sufit spada Ci na głowę. A przecież sypialnia na poddaszu, wyposażona w spore okna dachowe, to możliwość spoglądania w rozgwieżdżone niebo lub obserwowanie, jak duże krople deszczu spływają powoli po szybach. Nie pomniejszaj jej optycznie – do pomalowania ścian i sufitów użyj jasnych barw. Jeśli naprawdę chcesz mieć w sypialni ciemny kolor, zastosuj go jedynie na pionowych, niewielkich płaszczyznach.
Pamiętaj, że biele, szarości i beże to doskonała podstawa do budowania nastroju. W sypialni ład i harmonia są bardzo ważne, gdyż jest to pomieszczenie, które służy wypoczynkowi. W przypadku urządzania małej sypialni na poddaszu ważne jest optyczne powiększenie i podniesienie pomieszczenia, a taki optyczny trick ułatwiają jedynie jasne kolory farb.
Jak ustawić łóżko w sypialni ze skosami?
Nawet jeśli zainspirowałaś się poprzednią poradą i bardzo chcesz mieć możliwość obserwowania nocnego nieba, to zanim ustawisz łóżko dokładnie pod oknem dachowym, wstrzymaj się przez chwilę. Weź do ręki miarkę i sprawdź, czy nie będziesz uderzała głową o skośną ściankę za każdym razem, ilekroć dźwięk budzika albo płacz dziecka wyrwie Cię znienacka ze snu. Jeśli ścianka za wezgłowiem łóżka ma mniej niż 80 cm wysokości, to masz gwarantowane guzy na głowie, a tego na pewno nie chcesz. W takim wypadku dobrze jest odsunąć łóżko od ściany ze skosem, a przestrzeń za wezgłowiem wypełnić np. niewielką komódką lub półeczką na książki.
Wiemy doskonale, że podczas wyboru łóżka do małej sypialni na poddaszu możesz napotkać spory problem – żadne z gotowych rozwiązań nie będzie do niej pasowało. Wtedy warto zdecydować się na zamówienie mebla na wymiar, dopasowanego idealnie do powierzchni, jaką dysponujesz. Owszem, generuje to większy koszt niż przy zakupie gotowego łóżka, ale projektując dla siebie rozwiązanie idealne, masz możliwość wyposażenia go w dodatkowe miejsca do przechowywania np. pościeli lub poduszek. Wystarczy, że stolarz zaprojektuje wygodne, wysuwane szuflady pod ramą łóżka – w niewielkiej sypialni ze skosami każda przestrzeń jest na wagę złota, więc to rozwiązanie na pewno sprawdzi się i u Ciebie.
Drzwi w niewielkiej sypialni na poddaszu – tak czy nie?
Jeśli dysponujesz poddaszem, na którym zmieści się nieco więcej niż podwójne łóżko z wygodnym materacem i koniecznie chcesz umieścić obok sypialni niewielką garderobę, zrezygnuj z tradycyjnych drzwi, które będą ją oddzielały od części sypialnianej. Drzwi na zawiasach i skośne ściany bardzo się nie lubią, a do tego takie rozwiązanie zabiera dużo cennego na poddaszu miejsca. Jeśli zechcesz mieć oddzielną garderobę, wybierz drzwi przesuwne, które umożliwią Ci wygodne korzystanie z pomieszczenia.
Jeśli nie masz możliwości oddzielenia części garderobianej od sypialnianej, nie przejmuj się! Postaw na rozwiązanie, które zawsze sprawdza się w małej sypialni na poddaszach – szafa na wymiar. Zabudowanie skośnej ściany zmieni proporcje sypialni i wprowadzi do niej ład, a do tego będzie doskonale dopasowane do Twoich potrzeb – to Ty zadecydujesz, ile szuflad, schowków i wysuwanych wieszaków będziesz potrzebowała. Jeśli masz ogromną kolekcję damskich torebek albo butów, możesz z pomocą architekta zaprojektować na nie specjalne półki i cieszyć się widokiem kolekcji, jakiej pozazdrościłaby Ci niejedna elegantka.
Nie rezygnuj z wygody – sypialnia na poddaszu ma być pełna Twoich drobiazgów
Nawet jeżeli w Twojej sypialni na poddaszu nie zmieści się nic więcej poza łóżkiem, nie rezygnuj z wprowadzenia do niej elementów podkreślających Twój styl. Wyposaż ją w wygodne, miękkie poduszki – mogą to być modne obecnie poduszki à la węzeł żeglarski, znane też pod nazwą knot pillow lub urocze batystowe poszewki z kontrastującą kolorystycznie lamówką. Jeśli znajdziesz skrawek miejsca, postaw po obu stronach łóżka niewielkie szafeczki nocne – możesz ustawić na nich lampki z klimatycznymi abażurami i przechowywać w szufladkach balsam do ciała albo rozmarynowy spray, aromatyzujący pościel.
W zasięgu ręki dobrze mieć też coś do czytania – sypialnia to doskonałe miejsce na przejrzenie kilku magazynów o lśniących kartkach lub przeczytanie dwóch rozdziałów książki przed snem. Możesz je przechowywać w niewielkim koszu z rattanu – przewieś przez jego krawędź pled o grubej fakturze i gotowe, zestaw do komfortowego pogrążenia się w lekturze masz pod ręką.
Jeśli odrobina relaksu zabrzmiała w twoich uszach dobrze, to na koniec podpowiadamy, abyś nie zapomniała o ciepłym dywaniku. Ułóż go w miejscu, którego dotykasz bosymi stopami, gdy wstajesz z łóżka – na pewno docenisz jego zalety w chłodniejsze noce.
Co o tym myślisz?