Jadalnia to jedno z tych miejsc w domu, w którym spotyka się cała rodzina. Przy wspólnym stole często zasiadają przedstawiciele kilku pokoleń, by w rodzinnej atmosferze delektować się posiłkiem, rozmawiać lub omawiać ważne sprawy. Nie bez przyczyny mawia się, że najważniejsze decyzje dobrze jest podejmować przy stole – to przy nim najłatwiej zrobić burzę mózgów, pomagającą rozwiązać rodzinne dylematy.
Stół w jadalni to miejsce o wielu przeznaczeniach – Twoje dzieci mogą odrabiać tu lekcje, Ty ustawiasz na nim laptop, by pracować zdalnie. Praktyczne oświetlenie jadalni jest bardzo ważne. To za jego pomocą możesz wyczarować we wnętrzu odpowiedni nastrój, przy którym posiłki będą smakowały niczym te jedzone w najlepszych restauracjach, a zdalna praca i nauka będą efektywne. Wybierając oświetlenie jadalni, postaw na sprawdzone metody, które sprawią, że to pomieszczenie stanie się wygodne, dobrze oświetlone i piękne. Jakie lampy i żyrandole najlepiej wybrać do jadalni?
Jak dobrać właściwe oświetlenie do jadalni?
Urządzając jadalnię, niemal każdy skupia się na wyborze odpowiednich mebli, niewiele uwagi poświęcając oświetleniu. Często zaś bywa tak, że jedyny kącik na jadalnię mieści się w miejscu, gdzie naturalne oświetlenie dociera w ograniczonym zakresie. Szczególnie widoczne jest to w mieszkaniach z aneksem kuchennym, gdzie salon łączy się z kuchnią, a jedynym miejscem na postawienie stołu jest skrawek przestrzeni z dala od okien. Jeżeli jesteś właścicielką właśnie takiego mieszkania, na pewno wiesz doskonale, jak trudno jest zapewnić odpowiednią ilość światła w okolicach stołu w jadalni. Mamy jednak na to sposób!
Aby efektywnie oświetlić stół, wybierz oświetlenie jadalni umiejscowione bezpośrednio nad jego blatem. Pomogą Ci w tym lampy wiszące. Plafony do jadalni lub żyrandole dopasowane rozmiarem do wielkości stołu pozwolą na oświetlenie całej przestrzeni jadalnianej. Podczas ich wybierania pamiętaj, by dopasować je do wielkości blatu. Jeżeli zamiast sporej jadalni macie do dyspozycji jedynie niewielki kącik jadalniany z dwuosobowym stolikiem, wybór wielkiego żyrandola będzie wyglądał groteskowo i przytłoczy całą aranżację. O urządzaniu takich kącików już pisaliśmy!
Ważne jest, by wybrać taki kształt lamp do jadalni, aby móc oświetlić równomiernie cały stół. Jednocześnie moc żarówek nie może być zbyt wielka – w jadalni ważne jest stworzenie odpowiedniego nastroju, więc z pewnością nie chcesz, by jasne światło raziło Was w oczy podczas kolacji. Pamiętaj także o zasadzie doboru kształtu plafonu do kształtu stołu. Zasada jest następująca: zaokrąglone meble lubią zaokrąglone żyrandole, meble kanciaste polubią plafony o podobnych kształtach.
Lampy wiszące do jadalni – czy tworzyć komplety z innym oświetleniem?
Przyznasz sama, że wybranie odpowiedniego kształtu lamp wiszących w jadalni połączonej z salonem może nastręczać wielu problemów. Ogrom modeli, kolorów, wielkości i kształtów wcale Ci tej decyzji nie ułatwia, więc być może często masz ochotę kupić lampy w identycznym stylu, jak te w salonie. Od razu uprzedzamy, że to nie jest najlepszy pomysł. Kiedyś właśnie tak urządzało się jadalnię i salon – nad stołem wieszano duży żyrandol, a na podłodze obok kanapy stawiano lampy podłogowe w identycznym stylu. Było to połączenie bezpieczne i… nudne, więc jeżeli nie chcesz mieć mieszkania urządzonego w stylu lat 90, czym prędzej zrezygnuj z tego pomysłu.
Zatem jak dobrać oświetlenie do jadalni, by stanowiło spójną aranżację z oświetleniem w salonie? Postaw na wspólne elementy. Najmodniejsze lampy do jadalni to modele proste, geometryczne, często industrialne. Dużo w nich metalu i grubego drutu, tworzącego lekkie i zachwycające formy. Pamiętaj, że im lżejsza konstrukcja lampy, tym lżej wygląda całe pomieszczenie, więc korzystaj z mody na rozmaite plecionki i koronki. Nie lubisz lamp z metalowymi abażurami? Mogą zatem spodobać Ci się lampy w stylu skandynawskim, wykonane z drewna i naturalnych tkanin. Masz też do dyspozycji lampy do jadalni w nowoczesnym stylu boho, wykonane z wikliny lub bambusa.
Przejdźmy zatem do połączenia stylu oświetlenia jadalni z oświetleniem salonu. Co może być cechą wspólną tych lamp? Podobny materiał, z którego je wykonano, np. miedziane klosze lamp wiszących i miedziana podstawa lampy stojącej. Drewniane listwy, z których wykonano abażur wiszącego żyrandola, mogą pojawić się w lampie stojącej – najmodniejsze to lampy na trójnogu, wykonane z naturalnego, lekko woskowanego drewna. Możliwości masz tyle, ile pomysłów w głowie, więc zanim wyposażysz swój dom w oświetlenie, zrób kilka zdjęć jadalni i salonu i naszkicuj ołówkiem swoje pomysły. Sprawdzisz w ten sposób, czy wybrane do jadalni lampy nie będą dominowały nad stołem.
Industrialne lampy do jadalni czy żyrandol w stylu skandynawskim?
W jakim stylu wybrać oświetlenie do jadalni? Wszystko zależy od Twoich preferencji, ważne jednak jest to, aby oświetlenie dobrane było do stylu, w jakim urządziłaś to pomieszczenie. Lekki i stonowany styl skandynawski jest na tyle plastyczny, że niemal każda lampa będzie do niego pasowała, stąd w salonach z oświetleniem wybór skandynawskich lamp wiszących jest ogromny. Styl skandynawski lubi pojedyncze lampy, wiszące na długich sznurach lub łańcuchach. Mają one tę zaletę, że można w łatwy sposób dopasowywać wysokość, na jakiej umieszczone są abażury i w miarę potrzeb skracać lub wydłużać sznur.
Oświetlenie w stylu industrialnym to moda z kilku zeszłych sezonów, która nie przemija. Co lepsze, sprawdza się także we wnętrzach pozbawionych loftowego akcentu – lampy industrialne rozgościły się w naszych domach i mają się w nich bardzo dobrze! Lampy industrialne to surowy, często niemalowany metal, np. polerowana miedź lub szczotkowana stal, których uzupełnieniem są duże, dekoracyjne żarówki. Tego typu lampy są proste, ale piękne. Pamiętaj, że to właśnie w prostocie i surowości tkwi ich siła – potrafią skupiać na sobie pierwsze spojrzenie każdego, kto wchodzi do pomieszczenia, więc jeśli chcesz, by aranżacja Twojej jadalni przyciągała spojrzenia, koniecznie wyposaż ją w lampę w loftowym stylu!
Co o tym myślisz?