W powietrzu unosi się już dymny zapach potraw i słychać gwar rozmów w przydomowych ogródkach. Z utęsknieniem spoglądasz w stronę grillów i mebli ogrodowych stojących w marketach ogrodniczych? Nie masz pomysłu, co wybrać i jak zaprojektować swój mały lub duży ogródek grillowy? Oto, jakie mamy dla Ciebie propozycje jego aranżacji. Planując go, weź pod uwagę 3 najważniejsze rzeczy: dogodną lokalizację i praktyczny zestaw mebli ogrodowych oraz Twój styl życia.
Jakie miejsce na kącik grillowy w ogrodzie wybrać – bezpieczne i funkcjonalne biesiadowanie
Tyle razy byłaś u rodziny lub sąsiadów na sobotnim grillu, ale tak naprawdę marzysz, by urządzić go u siebie? Zacznij od wybrania odpowiedniej lokalizacji. Masz dużą działkę i przestronny taras? Istnieją 2 możliwości. Urządź swoją letnią jadalnię blisko domu ‒ właśnie na tarasie. Będziesz korzystać ze wszystkich dobrodziejstw domowej kuchni: z prądu i wody oraz oświetlenia. Naczynia i dodatki masz pod ręką, więc podawanie pysznych grillowanych dań to nie problem. Ale coś za coś. Sąsiedzi mogą narzekać na odgłosy rozmów i intensywna woń dymu z grilla węglowego. Sama też zaplanuj stanowisko tak, by zapach nie dostał się do wnętrza. Biesiadowanie bliżej domu oznacza też mniej intymności, naraża na spojrzenia ciekawskich. A jeśli naprawdę nie miałaś wyjścia i grillowisko usytuowałaś od ulicy, weź pod uwagę, że cały kurz może osiadać na stole i meblach.
Z kolei ogródek grillowy w odległej części ogrodu też ma wady i zalety. Przede wszystkim stworzysz w nim intymną atmosferę i będziesz się czuła swobodnie. Pamiętaj jednak, że z każdą najdrobniejszą rzeczą będziesz biegała na linii ogród ‒ dom. No i dla wygody Twojej i Twoich gości powinnaś pomyśleć o doprowadzeniu wody. Dobra zabawa dobrą zabawą, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich gości. Grillowanie i wspólne rodzinne biesiadowanie zwykle przedłuża się do późnych godzin nocnych. Kiedy idziesz w mroku z pełnymi przysmaków talerzami, pomyśl o swojej wygodzie. Zaplanuj więc piękną utwardzoną ścieżkę, która będzie wiodła do Twojego grilla w ogrodzie. Warto ją wyłożyć betonowymi płytami lub kostką brukową albo grysem. Wyobraź sobie, że wzdłuż niej rosną trawy lub stoją efektowne betonowe albo technorattanowe donice z kolorowymi kwiatami. Idealnym uzupełnieniem całości będą rozświetlające ścieżkę energooszczędne lampy solarne. Teraz już możesz bezpiecznie kursować z domu do ogrodu.
Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, pomyśl o oczku wodnym lub basenie w pobliżu letniej jadalni. Zamknij oczy i wyobraź sobie kojący szum wody podczas wieczornego grilla w ogrodzie. Naprawdę nie musisz wyjeżdżać do dalekich krajów ani opłacać drogich zabiegów w ekskluzywnym SPA. Zaszalej i stwórz własną strefę komfortu oraz prywatny kurort w otoczeniu swojego domu.
Twoja wymarzona aranżacja grilla w ogrodzie – rośliny i meble ogrodowe
Martwisz się, że urządzanie częstych przyjęć na trawie doszczętnie ją zniszczy? Niestety, może się tak zdarzyć. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli nawierzchnię pod miejsce na kącik grillowy wyłożysz antypoślizgowymi płytami tarasowymi lub kostką brukową. To jednocześnie utwardzone podłoże, na którym stabilnie ustawisz meble ogrodowe.
Marzy Ci się wielki stół ogrodowy, na którym zaserwujesz wygodnie grillowane mięsa, warzywa i desery? Zajrzyj do naszego sklepu, w którym na pewno wybierzesz praktyczny zestaw mebli ogrodowych jadalnianych. Może spodoba Ci się nasz komplet obiadowy Malmo? Takie meble zwykle zawierają 6 krzeseł ogrodowych. Ostatnio coraz częściej są wybierane zestawy 8- i 10-osobowe. Jeśli w ogródku grillowym bywa zazwyczaj więcej gości, rozważ dokupienie większej liczby siedzisk lub po prostu wykorzystaj ławkę lub np. naszą skrzynię ogrodową Roomy. Zawsze też obok zestawu obiadowego mebli możesz ustawić komplet wypoczynkowy z 4 fotelami, sofą i małym stolikiem kawiarnianym, na którym wbrew pozorom dużo się zmieści. To na pewno zakup na lata. A jeśli jesteś już znużona ciągłym bieganiem do lodówki po napoje, pamiętaj, wejdź do sklepu BETLEWSKI Home and Garden® i spraw sobie wyjątkowo praktyczny barek ogrodowy Igloo wypełniany lodem. Schłodzisz w nim puszki i butelki. Współczesne meble ogrodowe aluminiowe, polipropylenowe lub technorattanowe są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne w naszym polskim klimacie. Nie zapomnij o barwnych miękkich poduchach i przytulnych pledach na ogrodowej kanapie. Elegancji grillowemu przyjęciu dodadzą lniany obrus i koszyki piknikowe na podręczną zastawę stołową. Przyda się także lampa owadobójcza, bo insekty potrafią zepsuć najlepiej przygotowane przyjęcie i niejedno wieczorne grillowanie. Abyś nie była zależna od pogody, zaaranżuj swój ogródek grillowy w nowoczesnej altanie. Jeśli to dla Ciebie zbyt duży wydatek, wystarczy, że zaopatrzysz się w parasol ogrodowy lub markizę na taras. Osłona przed deszczem gwarantowana.
Pomyśl też o wyraźnym wydzieleniu swojego kącika grillowego w ogrodzie. Naturalny mur z żywopłotu wygląda efektownie i zapewni Tobie i Twoim gościom prywatność. Zieloną ścianę na bambusowych podporach utworzą wszelkie pnącza. Poszukaj w sklepie ogrodniczym winobluszczu pięciolistkowego lub trójklapowego czy powojników. Na pewno bez trudu znajdziesz popularny wiciokrzew albo róże pnące oraz bluszcz. Czy jest jeszcze coś, o czym zapomniałaś? Świeże zioła w Twoim ogrodzie. Chętnie dodasz je nie tylko do sałatki z grillowanym kurczakiem, ale przyrządzisz z nimi zdrowe wody smakowe.
Różne rodzaje grilla w ogrodzie – wybierz przenośny lub stacjonarny
Zanim zaczniesz planować swój jadalniany zakątek, usiądź spokojnie i zastanów się, jaki rodzaj grilla najbardziej Ci odpowiada. Jeśli od wiosny do później jesieni regularnie grillujesz z przyjaciółmi bądź rodziną, rozważ wymurowanie stacjonarnego. A co powiesz na to, by zamontować w nim rożen i urządzić wędzarnię? Ekologiczne wędliny zaserwujesz gościom jako zimne przekąski. Pamiętaj, że i dorosłym, i dzieciom zawsze największą frajdę sprawia pieczenie kiełbasek i chleba na ognisku. Jeśli masz na działce dużo miejsca, niewielkim nakładem sił i środków zlecić wymurowanie kamiennego kręgu na ognisko.
Tradycyjny grill węglowy ‒ okrągły, na kółkach lub większy prostokątny ‒ to już klasyk. Ale jeśli jesteś poszukiwaczką nowości, rozejrzyj się za grillem podwieszanym. Przypomną Ci kociołki z gulaszem na ognisku. Nie każdemu jednak odpowiadają czasochłonne rozpalanie grilla węglowego za pomocą rozpałki i mocny zapach dymu. Jeśli masz niewielki ogródek lub taras, pomyśl o bardzo praktycznym grillu gazowym z wielopoziomowym rusztem. Szybko przygotujesz wegetariańskie i mięsne dania. Przydatny zwłaszcza w kąciku grillowym oddalonym nieco od domu. Urządzenie działa na butlę gazową, nie potrzebujesz prądu. Kto powiedział, że na małym balkonie nie można zorganizować sobie grillowiska. Wymarzony na takie biesiadowanie jest bezproblemowy grill elektryczny.
Jeszcze tylko zaopatrz się w niezbędne akcesoria do przyrządzania potraw i czyszczenia Twojego sprzętu. Nie zapomnij o pokrowcu, którym osłonisz ten o większych gabarytach, by nie przenosić go w sezonie każdego wieczoru do garażu.
Tak naprawdę nieistotne, jaki rodzaj grilla stanie w Twoim ogrodzie. Liczy się dobra atmosfera, bliskość i wyśmienite towarzystwo. Przygotuj kącik grillowy i samo przyjęcie jak najlepiej, ale postaw też na spontaniczność i luz. Ważne, byście Ty i Twoi goście czuli się swobodnie i mogli powiedzieć #DobrzeMiTu.
Co o tym myślisz?